Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مراکش، میزبانی فعال برای بیست دومین نشست تغییرات آب و هوایی

مراکش، میزبانی فعال برای بیست دومین نشست تغییرات آب و هوایی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سگولن رویال، دبیر نشست تغییرات آب و هوایی موسوم به COP22 و وزیر محیط زیست فرانسه مشعل ریاست این دوره این نشست موسوم به COP22 را به صلاح الدین مزوار، وزیر خارجه مراکش…

آگهی

سگولن رویال، دبیر نشست تغییرات آب و هوایی موسوم به COP22 و وزیر محیط زیست فرانسه مشعل ریاست این دوره این نشست موسوم به COP22 را به صلاح الدین مزوار، وزیر خارجه مراکش سپرد. این نشست که در پی پیمان پاریس و از ۷ تا ۱۸ نوامبر برگزار می شود، برای کشورهای فقیر و آسیب پذیری چون مراکش بسیار مهم است، چراکه تغییرات ناگهانی آب و هوای زمین، بیشترین تأثیر منفی را بر این کشورها دارد.

سعید مولین، مدیر آژانس توسعه انرژیهای پایدار در مراکش می گوید: «این نشست فرصتی است تا فنآوری ها و توانِ سرمایه گذاریهای زیست محیطی که در ۲۵ سال گذشته پیوسته درباره آنها بحث شده، سرانجام تحقق پیدا کنند. پروژه هایی که ما اینجا در کشورمان مراکش داریم بسیار جالب اند. طرحهایی را در زمینه انرژی خورشیدی، انرژی باد و افزایش بهره وری انرژی در کشاورزی اجرا کرده ایم. اینها طرحهایی هستند که بر زندگی مردم به ویژه مردمان “جنوب” (کشورهای در حال توسعه) تأثیر گذارند. مایلیم نشان دهیم که این نشست فعال است و اقدامات مشخص و پروژه های خاصی برای تأمین امنیت غذایی، دسترسی به آب و مبارزه با کویرزایی داریم.»

این فرصت دیگری است برای کشورهایی که این کنوانسیون را تصویب کرده اند تا مسئولیتهای مربوط به گروههای مختلف را ارزیابی کنند و چهارچوبی ایجاد کنند برای مذاکرات انجام شده در نشستِ پاریس. این دومین بار است که این نشست در قاره آفریقا برگزار می شود. هفتمین نشست تغییرات آب و هوایی موسوم به COP7 در سال ۲۰۰۱ در همین کشور برگزار شده بود.

ادریس الیزمی، رئیس شورای ملّی حقوق بشر مراکش می گوید: «در بخش “ناحیه آبیِ” این نشست، افراد و گروهها می توانند با نمایندگان و مذاکره کنندگان دولتی صحبت کنند تا روند به اجرا درآمدنِ توافق پاریس را شتاب ببخشند. اجرایی شدن این تعهدات در کشورهای موسوم به“جنوب” نمی تواند فورا منجر به تبدیل انرژیهای فسیلی به انرژیهای پایدار شود مگر آنکه توسعه این کشورها هم در دستور کار قرار بگیرد. برای انجام چنین انتقالی باید تصدیق کنیم که مردم این کشورها در وضعیتی که اکنون زمین دچار آن است مسئولیتی ندارند.»

زمان مبارزه عملی با گرمایش زمین رسیده است و مسأله مراکش، تصمیمگیری بر سرِ روز اجرایی شدن تصمیماتِ توافقنامه نشست آب و هوایی پاریس است. بیست و دومین نشست تغییرات آب و هوایی بناست نشستی عملگرا باشد. مراکش می خواهد نشان دهد که از انرژیهای تجدیدپذیر استفاده می کند و ثابت کند که می توان توسعه پایدار را با مراقبت از زمین سازگار کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صعود میلیون‌ها نفر از کوه فوجی ژاپن؛ زنگ خطر تبعات محیط زیستی به صدا درآمد

رای بی‌سابقه دادگاه در آمریکا؛ شکایت کنشگران جوان علیه تخریب محیط‌زیست به نتیجه رسید

مکعب‌های جادویی در چین؛ بطری پلاستیکی از شما، تی‌شرت و کیف پارچه‌ای از ما