تشکیل کنسرسیوم ۴میلیارد و هشتصد میلیون دلاری برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی

تشکیل کنسرسیوم ۴میلیارد و هشتصد میلیون دلاری برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شرکت ملی نفت ایران، کمپانی توتال فرانسه و شرکت ملی نفت چین روز سه‌شنبه در تهران یک موافقتنامه انکشاف و استخراج گاز امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، این قراداد به ارزش ۴میلیارد و هشتصد میلیون دلار و برای گسترش فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی است. به گزارش خبرگزاری ایرنا، قراداد نهایی برای تشکیل یک کنسرسیوم نفتی متشکل از پتروپارس (ایران) توتال (فرانسه) و شرکت ملی نفت چین، در «اوایل سال ۲۰۱۷» منعقد خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران که در مراسم امضای موافقتنامه میان ایران و توتال حضور داشت، از این شرکت فرانسوی برای پیشگامی و پذیرفتن حضور در ایران در زمان‌های سخت، سپاسگزاری کرد. این منبع خبری شرکت توتال را نخستین نماینده غرب در بازارنفت ایران از زمان برچیده شدن تحریم‌های هسته‌ای توصیف کرد.

استفان میشل، مدیر بخش شمال آفریقا و خاورمیانه شرکت توتال و ژو ژان تینگ مدیر شرکت ملی نفت چین در خاورمیانه هم در مراسم امضای موافقتنامه حضور داشت.

شرکت توتال با در اختیار داشتن ۵۰/۱ درصد سهام کنسرسیوم بهره برداری از فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی، عملا رهبری این طرح را در اختیار خواهد داشت. شرکت ملی نفت چین با ۳۰ درصد و پتروپارس ایران با ۱۹/۹ درصد، دیگر اجزای تشکیل‌ دهنده این کنسرسیوم خواهند بود. قرار است ۴۰ ماه پس از امضای توافق نهایی، استخراج گاز از این میدان آغاز شود. مدت این قرارداد ۲۰ ساله است.

#Total revient en #Iran ! https://t.co/cSXde0XndEpic.twitter.com/saQiRuURFI

— Le Point (@LePoint) November 8, 2016

خبر بازگشت توتال به بازار ایران بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های فرانسوی داشتبه گزارش خبرگزاری تسنیم، غلامرضا منوچهری، معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران که یکی از حاضران در مراسم امضای موافقتنامه بود، حجم ذخایر گاز فاز ۱۱ پارس جنوبی را حدود ۵۶۹ میلیارد فوت‌مکعب برآورد کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا فاز ۱۱، آخرین فاز پارس جنوبی به شمار می رود که پس از ۱۵ سال هنوز وضعیت توسعه آن مشخص نشده و پیمانکاران و شرکت های داخلی و بین المللی که مسئولیت توسعه آن را برعهده داشته اند، تاکنون نتوانسته اند به تعهدات خود عمل کنند. در سال ۲۰۰۰ شرکت ملی نفت ایران و توتال فرانسه برای توسعه بخش بالادستی فاز ۱۱ پارس جنوبی به توافق رسیدند اما این توافق اجرایی نشد. پس از آن ایران توافقی با شرکت ملی نفت چین امضا کرد که به سرانجام نرسید. در گام بعد، شرکت های متعدد داخلی متقاضی توسعه این فاز شدند اما این درخواست‌ها هرگز وارد مرحله عملیاتی نشد.

میدان گازی پارس جنوبی که میان ایران و قطر مشترک است، بزرگ‌ترین میدان گازی جهان به شمار می‌رود. در سال‌های گذشته بسیاری از مقام‌ها و رسانه‌های ایران از میزان بالای استخراج قطر از این میدان گازی، گله کرده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله سایبری چیست؟

هکرهای مرتبط با اسرائیل مسئولیت «حمله سایبری» به جایگاه‌های سوخت در «سراسر ایران» را برعهده گرفتند

۵۰۰ روز بازداشت در ایران؛ خانواده زندانی فرانسوی: هیچ اطلاعی از روند رسیدگی به پرونده نداریم