پیشروی نیروهای کُرد و ارتش عراق در اطراف موصل

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پیشروی نیروهای کُرد و ارتش عراق در اطراف موصل

نیروهای پیشمرگه روز دوشنبه پس از چند هفته محاصرۀ روستای بَعشیقه در نزدیکی شهر موصل اقدام به پیشروی به سمت این روستا و تبادل آتش با جنگجویان گروه داعش کردند.

بنا به گزارشها همزمان با پیشروی نیروهای پیشمرگه حملات هوایی و توپخانه ای به این روستا شدت گرفته است. از روستای بَعشیقه به عنوان یکی از اهداف راهبردی نیروهای کُرد و ارتش عراق در عملیات بازپس گیری موصل نام برده می شود.

روستای بَعشیقه در ۱۳ کیلومتری شمال شرقی موصل واقع شده است.

اسکندر خلیل غردی، یکی از سرتیپ های نیروهای پیشمرگه می گوید: «در مورد چالشها باید گفت که در هر منطقه ای که غیرنظامیان حضور ندارند مشکلی وجود نخواهد داشت. هم اکنون بنا به اطلاعاتی که در اختیار داریم فردی غیر نظامی در بَعشیقه باقی نمانده است و تنها داعش در آنجا حضور دارد. از صبح امروز به برخی از اهداف حمله کرده ایم و اکنون نیروهایمان در حال پیشروی هستند و در حال تکمیل ماموریتمان هستیم.»

از سوی دیگر نیروهای عراقی روز یکشنبه وارد مرکز شهر حمام العلیل در ۱۵ کیلومتری جنوب موصل شدند. به گفته ارتش عراق اعضای گروه داعش از صدها نفر از ساکنان حمام العلیل به عنوان «سپر انسانی» استفاده می کردند.

نیروهای عراقی پس از ورود به مرکز حمام العلیل پرچم گروه داعش را در این شهر به پایین کشیدند.

پیشروی علیه گروه داعش در شمال شرقی و جنوب موصل در حالی رخ می دهد که ارتش عراق تاکنون موفق به در اختیار گرفتن کنترل تنها بخش کوچکی از موصل شده است.