افزایش تلفات غیرنظامیان در پی افزایش درگیری ها در نبرد موصل

افزایش تلفات غیرنظامیان در پی افزایش درگیری ها در نبرد موصل
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حملات نیروهای عراقی به پشتیبانی جنگنده های ائتلاف بین المللی علیه مواضع ستیزه جویان داعش در روز جمعه شدت بیشتری گرفت و در مقابل، نیروهای داعش نیز مقاومت بیشتری از خود نشان…

آگهی

حملات نیروهای عراقی به پشتیبانی جنگنده های ائتلاف بین المللی علیه مواضع ستیزه جویان داعش در روز جمعه شدت بیشتری گرفت و در مقابل، نیروهای داعش نیز مقاومت بیشتری از خود نشان دادند. شدت یافتن درگیری ها منجر به افزایش شمار تلفات غیرنظامیان نیز شده است.

بنا بر گزارش راوینا شامداسنی، سخنگوی کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل در روز جمعه، نیروهای داعش صدها نفر از جمله ۵۰ نفر از افرادی را که قصد فرار از موصل داشتند و ۱۸۰ نفر از کارکنان سابق دولت عراق را کشته اند.

عبدالوهاب السعدی، از نیروهای ویژه عراق می گوید: «جنگ همچنان در جریان است و دشمن از تک تیراندازها، خودروهای بمب گذاری شده و راکت استفاده می کند. ما این آتش را به خودشان برخواهیم گرداند و بزودی منطقه الزهرا را آزاد خواهیم کرد.»

غیرنظامیان در تلاشند به گونه ای خود را از حملات و از تیر رس نیروهای داعش مخفی کنند و یا راهی برای فرار از مناطق درگیری بیابند. آنهایی که خوش شانس تر بودند، توانسته اند خود را به یکی از اردوگاههای موقت دایر شده در نزدیکی موصل برسانند و حتی برخی موفق شده اند پس از زمانی طولانی، بار دیگر به خانواده هایشان بپیوندند.

یکی از مهاجران می گوید: «این خانواده من است و این ها دوستان من هستند. می خواهید چه به شما بگویم؟ نمی توانم احساساتم را توصیف کنم. از دو سال پیش آنها را ندیده بودم. آنها توانستند در ابتدای درگیری شهر را ترک کنند اما متاسفانه ما ماندیم و در کابوس زندگی کردیم.»

به گفته سخنگوی کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل، ستیزه جویان داعش ۱۶۰۰ نفر از ساکنان منطقه همام العلیل را به تلعفر منتقل کردند و احتمالا قصد دارند از این غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی در برابر حملات هوایی استفاده کنند. آنها روز چهارشنبه نیز ۱۵۰ خانواده را از همام العلیل به موصل منتقل کردند.

به گفته ساکنان همام العلیل، نیروهای داعش پسرانی را که بالای ۹ سال سن داشته اند از خانواده هایشان جدا کرده اند و احتمالا قصد دارند از آنها به عنوان کودکان سرباز استفاده کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«پیام صوتی البغدادی نشان از تحلیل رفتن قدرت داعش دارد»

طوفان شن موصل عراق را در بر گرفت

کارشناسان سازمان ملل از بریتانیا خواستند «عروس سابق داعش» را به کشور بازگرداند