Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

باراک اوباما وضعیت اضطراری در قبال ایران را تمدید کرد

باراک اوباما  وضعیت اضطراری در قبال ایران را تمدید کرد
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا با اعلام اینکه روابط با ایران به حالت عادی بازنگشته است، وضعیت اضطراری ملی آمریکا علیه ایران را به مدت یک سال دیگر تمدید کرد.

در سال ۱۹۷۹ و پس از اشغال سفارت آمریکا در ایران، جیمی کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا، قانون وضعیت اضطراری را علیه ایران تصویب کرد و از آن زمان تاکنون هر رئیس جمهور به طور معمول این قانون را علیه ایران تمدید می‌کند. این قانون با عنوان «اختیارات اقتصادی در شرایط اضطراری بین المللی» در سال ۱۹۷۷ میلادی به تصویب کنگره و امضای رئیس جمهور وقت آمریکا رسید و براساس آن به رئیس جمهور این کشور اجازه داده شده است تا با اعلام وضعیت اضطراری ملی در واکنش به تهدید غیرمتعارف و فوق العاده نسبت به امنیت ایالات متحده از سوی منبع خارجی، روابط تجاری آمریکا با آن منبع را تنظیم کند. بر این اساس، در سال ۱۹۷۹ ایالات متحده ایران را به عنوان منبع تهدید برای امنیت بین الملل و آمریکا معرفی کرد و از این قانون برای مقابله با تهران استفاده کرد.

اینک و با وجود توافق اتمی میان ایران و گروه ۱+۵، آقای باراک اوباما در نامه‌ای به کنگره آمریکا ضمن تاکید بر این که روابط آمریکا و ایران به حالت عادی بازنگشته است گفت که ضروری است تا شرایط کنونی حفظ شود.

رئیس جمهور آمریکا در این نامه نوشت:‌ «روابط ما با ایران به حالت عادی بازنگشته است و روند اجرای توافقات با ایران (الجزایر) از سال ۱۹۸۱ در جریان است. به همین دلیل من مصمم هستم که ادامه وضعیت اضطراری علیه ایران ضروری است.»

باراک اوباما مارس ۲۰۱۶ فرمان اضطراری دیگری علیه ایران را نیز تمدید کرد. این فرمان در سال ۱۹۹۵ توسط بیل کلینتون رئیس جمهور وقت آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه صنعت نفت ایران صادر شد. باوجود توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی از جمله آمریکا، واشنگتن می‌گوید برخی از اقدامات تهران همچنان برای امنیت ملی آمریکا تهدید محسوب می‌شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا: اقدامات ایران، ادعای آنها مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را تضعیف می‌کند

سعید لیلاز به یورونیوز: تحریم‌های اتحادیۀ اروپا به سود بناپارتیسم در ایران است

چرا روحانی از حمله به عین‌الاسد بی‌خبر بود؟ پاسخ کیهان: محرمانه بود، فقط ۱۰ نفر خبر داشتند