گفتگو با دبیر کل اجرایی کنوانسیون تغییرات اقلیمی درباره اجرای توافق پاریس

گفتگو با دبیر کل اجرایی کنوانسیون تغییرات اقلیمی درباره اجرای توافق پاریس
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

از ماه ژوییه گذشته، پاتریسیا اسپینوسا، به سمت دبیر کل اجرایی کنوانسیون سازمان ملل در مورد تغییرات اقلیمی (UNFCCC) منصوب شده است.

آگهی

از ماه ژوییه گذشته، پاتریسیا اسپینوسا، به سمت دبیر کل اجرایی کنوانسیون سازمان ملل در مورد تغییرات اقلیمی (UNFCCC) منصوب شده است. این سیاستمدار مکزیکی با بیش از ۳۰ سال تجربه در روابط بین الملل، باید با بزرگترین چالش خود روبرو شود: اجرای توافقنامه اقلیمی پاریس برای مبارزه با گرمایش جهانی. مارتا جیل، خبرنگار یورونیوز با وی گفتگویی انجام داده است:

یورنیوز: آیا برای مبارزه با تغییرات آب و هوا دیر نشده است؟

پاریسیا اسپینوسا: «به نظرم مبارزه ای است که نیاز به اقدام فوری دارد. البته نباید در این فرایند منتظر نتایج فوری باشیم. اگر هدف فعلی مان این باشد که طی نیمه دوم قرن حاضر، در انتشار گازهای گلخانه ای که باعث گرم شدن هوا می شوند، به توازن برسیم، در این صورت، باید بدانیم که با یک فرایند طولانی مدت سر وکار داریم. از طرف دیگر این تغییرات بخودی خود رخ نمی دهد، و تنها در صورتی شاهد آن خواهیم بود که بسرعت دست به کار بشویم.»

یورنیوز: در واقع ۲۰ سال طول کشید تا به یک توافق جهانی برای مبارزه با آسیب های گرمایش زمین برسیم. یک سال هم زمان لازم بود تا توافق به مرحله اجرا برسد. هم اکنون در آستانه برگزاری بیست و دومین نشست جهانی تغییرات آب و هوا در مراکشهستیم. این توافق جامع است. یعنی مثل پروتکل کیوتو نیست که به کشورها اجازه می داد سیاست های مبارزه با تغییرات آب وهوایی را خودشان انتخاب کنند. آیا این آزادی شمشیر دو لبه نیست؟ منظورم این است که این آزادی امکان حصول توافق را فراهم کرد. اما چه تضمینی وجود دارد که کشورها بتوانند طی زمان تعیین شده، به اهداف مطلوب توافق پاریس، یعنی نگه داشتن گرمایش زمین زیر ۲ درجه- دست پیدا کنند؟

پاتریسیا اسپینوسا: «توافق پاریس یک پایه مشترک دارد و آن هم این است که تمام کشورهای جهان مسئولیت خود در قبال تغییرات اقلیمی را می پذیرند. در عین حال توافق پاریس می گوید که کشورها می توانند معیارهای سختتری برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی اتخاذ کنند اما به هیچ وجه نمی توانند این معیارها را تعدیل و برای خود آسانتر کنند.»

Governments are accelerating #ClimateAction: #ParisAgreement’s governing body to meet for 1st time at #COP22https://t.co/SLI4uoRYVGpic.twitter.com/exVXqGy3Vw

— Patricia Espinosa C. (@PEspinosaC) October 5, 2016

یورونیوز: اما هیچ مجازاتی برای کشوری که معیارها را تعدیل کند، در نظر گرفته نشده است. پس چه اتفاقی می افتد؟

پاتریسیا اسپیونوسا: «بسیاری از قوانینِ مربوط به همزیستی مسالمت آمیز درحوزه بین الملل، قوانینی هستند که بر اساس حسن نیت و منافع مشترک دولتها تنظیم شده اند. به باور من، قدرت توافق پاریس در این است که این توافق به یک بسیج بزرگ در سطح جامعه، در سطح بخش خصوصی و هم در سطح دانشمندان منجر شده است. در واقع با جنبشی فرای دولتها سرو کار داریم.»

یورونیوز: اما اساس توافق، اراده و حسن نیت خود کشورهاست.

پاتریسیا اسپیونوسا: «بله، درست است. اما یک بار دیگر روی این نکته تاکید می کنم که منشور حقوق بشر، منشور ملل متحد و حقوق بنیادین بشر، ابزاری است که جامعه بین الملل برای همزیستی مسالمت آمیز به کار می گیرد. اساس اینها علاوه بر اراده کشورها، این است که هر کدام از کشورها باور دارند که این قوانین ضروری است.»

یورونیوز: درباره موارد خاص صحبت کنیم: کشورهایی که بیش از همه گاز گلخانه ای وارد جو زمین می کنند. در ایالات متحده آمریکا قانون اوباما درباره انرژیهای پاک تا پس از برگزاری انتخابات هشتم نوامبر در خلأ قانونی خواهد بود. سنا در دست جمهوریخواهان است و موضع کنگره و همچنین رییس جمهوری [آینده] هم نامشخص است. اگر آمریکا نتواند به این هداف دست پیدا کند یا چنانچه تصمیم بگیرد از توافق پاریس بیرون برود، چه خواهد شد؟

پاتریسیا اسپیونوسا: «در آمریکا از هر ۱۰ نفر، هفت نفر موافق این است که کشورش اقدامات لازم علیه تغییرات آب و هوایی را انجام بدهد. بسیاری از شرکتهای آمریکایی هم در حال حاضر تلاش برای ایجاد تغییرات را شروع کرده و می خواهند در جهت استفاده از انرژی های تداوم پذیر و پایدار فعالیت کنند.»

یورونیوز: اما پاسخ، بستگی به موضع دولت دارد.

پاتریسیا اسپیونوسا: «نه فقط به خاطر اینکه دولت در قبال شهروندان پاسخگوست.»

یورونیوز: آیا امکان خروج کشورها از توافق در نظر گرفته شده است؟

پاتریسیا اسپیونوسا: «این امکان البته به حق حاکمیت هر یک از دولتها باز می گردد. کشورها آزادانه می توانند این کار را انجام بدهند- همانطور که اگر به یاد داشته باشید در مودر پروتکل کیوتو اتفاق افتاد. اما به نظر من باید بیشترانتظار عکس این را داشته باشیم: علاوه بر توافق پاریس، امسال دو توافقنامه کلیدی دیگر هم امضا شد که روی این مسئله تاثیر مستقیم دارد. یکی مربوط به سازمان بين المللی هوانوردی بود که برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در بخش حمل و نقل هوایی امضا شد، و دیگری موسوم به پروتوکل مونترال است که برای حذف تدریجی هیدروفلوروکربن تلاش می کند که جز آلاینده هایی است که باعث گرمایش جهانی می شوند.»

یورونیوز: درباره چین چطور؟ این کشور که بزرگترین تولید کننده گاز مونوکسید کربن در سراسر جهان است، اعلام کرده که تا سال ۲۰۳۰ انتشار این گاز همچنان افزایش خواهد داشت و بعد از آن، کشور اقدامات لازم برای کاهش انتشار این گاز سمی را شروع می کند. در حالیکه کشورهای دیگر اهدافی را برای سال ۲۰۲۰ تعیین کرده اند. این دو آهنگ مختلف کاهش چقدر با هم سازگار است؟

پاتریسیا اسپیونوسا: «توافق زمانی بدست می آید که واقعیت تفاوت میان کشورها را بپذیریم. چین با آن جمعیت عظیم، و شرایط اقتصادی اش باید تعهدی را متقبل کند که عملی باشد. امروز از تلاشهایی که دولت چین و مردم این کشور انجام داده اند- تا یک اقتصاد کربنی را به سوی اقتصاد کم کربنی پیش ببرند، بخوبی قدردانی می شود. اهدافی که کشوری با وسعت و ویژگی های چین برای خودش تعریف کرده، اهداف بلندپروازانه ای است.»

یورونیوز: شک و تردیدهایی درباره توافق پاریس وجود دارد: عده ای از این توافق انتقاد می کنند و مثلا می گویند که در آن، زمانی برای توقف استفاده از سوختهای فسیلی در نظر گرفته نشده است، در آن حرفی از انرژی های تجدیدپذیر زده نشده، و یا اینکه این توافق هیچ برنامه ای برای تامین ۱۰۰ میلیون دلاری که باید تا سال ۲۰۲۰ برای کمک به کشورهای درحال توسعه جمع آوری بشود، ندارد. آیا نشست بعدی تغییرات اقلیمی در مراکش فرصتی برای پرداختن به این موضوعات خواهد بود؟

آگهی

پاتریسیا اسپیونوسا: «در کنفرانس جهانی تغییرات آب و هوایی در مراکش، تمرکز بر اجرای توافق پاریس خواهد بود. از نظر تامین منابع مالی، شاهد رویکرد کاملا مشخص و شفافی از سوی کشورهای پیشرفته خواهیم بود. در حال حاضر جلسه آمادگی برای نشست مراکش برگزار شده است و می بینیم که خیلی به اهداف نزدیک هستیم. با اتخاذ رهیافتی محافظه کارانه تخمین زده می شود که بتوانیم تا سال ۲۰۲۰ میلادی، حدود ۹۴ میلیون دلار جمع کنیم. در توافق پاریس نقش مهمی برای انرژی های تجدیدپذیردر نظر گرفته شده است. در این توافق بطور شفاف به این مسئله اشاره شده که باید یارانه های مربوط به سوختهای فسیلی را حذف کنیم و به سوی اقتصادهای کم کربن پیش برویم. این یعنی توقف استفاده از سوختهای فسیلی بعنوان منبع انرژی و حرکت به سوی منابع انرژی تجدیدپذیر.»

یورونیوز: بنابراین ما با بیانیه ای بر خاسته از عزم و حسن نیت کشورها روبرو هستیم؟

پاتریسیا اسپیونوسا: «توافق صورت گرفته است. می خواهم تأکید کنم که توافق پاریس از نظر قانونی تعهدآور است. البته هیچ دادگاهی برای نظارت بر اجرای توافق وجود ندارد. همه ما مسئول هستیم. دولت ها باید بر کار یکدیگر نظارت و پیشرفت را ارزیابی کنند. اما اصرار دارم که این تعهد الزام قانونی دارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگو با منال رستم؛ همزیستی حجاب و ورزش با حضور در تبلیغات نایک

ایالات متحده و ژاپن خواستار پای کارآمدن «همه کشورها» برای ممنوعیت توسعه سلاح‌های هسته‌ای در فضا شدند

رئیس امور بشردوستانه اتحادیه اروپا: اسرائیل مدرکی برای حمایت از ادعاهایش علیه اونروا ارائه نکرده است