Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آشنایی با مراحل رای گیری و اعلام نتایج آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

آشنایی با مراحل رای گیری و اعلام نتایج آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مراحل رای گیری و اعلام نتایج آرای انتخابات آمریکا چیست؟ در این گزارش به موضوعاتی می پردازیم که ممکن است در سیستم انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده برای شما سوال برانگیز…

آگهی

مراحل رای گیری و اعلام نتایج آرای انتخابات آمریکا چیست؟

در این گزارش به موضوعاتی می پردازیم که ممکن است در سیستم انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده برای شما سوال برانگیز باشند.

ایالت های چرخشی یا مردد کدامند؟ «مجمع انتخاب» چگونه عمل می کند؟ و داشتن چهار منطقه زمانی (شش منطقه با احتساب آلاسکا و هاوایی) چه تاثیری در زمان اعلام نتایج دارد؟

مناطق زمانی در آمریکا

بیشتر مردم در آسیا، اروپا و آفریقا، سه شنبه آینده، هشتم نوامبر (۱۸ آبان) بدون اطلاع از نتیجه انتخابات آمریکا به خواب می روند. تفاوت ساعت میان مناطق زمانی آمریکا دلیل اصلی این موضوع است.

انتظار می رود که در انتخابات پیش رو، ۴۶ میلیون نفر از مردم آمریکا در رای گیری شرکت کنند. این تعداد شامل رای دهی از طریق برگه های رای گیری پستی و رای دهی پیش از موعد نیز می شود. با بسته شدن اولین مرکز رای دهی، شمارش آراء آغاز و نتایج اولیه اعلام خواهد شد.

هشتم نوامبر ۲۰۱۶ ساعت ۶ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی، ۱۲ ظهر به وقت اروپای مرکزی و ساعت ۱۴:۳۰ به وقت ایران و افغانستان، مراکز رای گیری در ایالت های ساحل شرقی درهای خود را باز می کنند. اما در سواحل غربی زمان آغاز رای گیری بر طبق منطقه زمانی اقیانوس آرام (۳+) است.

ساعت ۷ شب به وقت منطقه زمانی شرقی و یک نیمه شب به وقت اروپای مرکزی و ساعت ۳:۳۰ نیمه شب به وقت ایران و افغانستان، اولین مراکز رای گیری بسته می شوند. و شمارش آرای آنان آغاز می شود. این مراکز در سواحل شرقی آمریکا در ایالت های جورجیا، ایندیانا، کنتاکی، کارولینای جنوبی، ورمونت و ویرجینیا (که یکی از ایالتهای چرخشی به حساب می آید و برای نتیجه انتخابات میان هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ بسیار حیاتی است) قرار دارند. نیم ساعت بعد، مراکز رای گیری در اوهایو، کارولینای شمالی و ویرجینیای غربی بسته می شوند.

اما شمارش آرای مهمترین ایالت ها که شانزده ایالت شامل فلوریدا، پنسلوانیا و ایلی نویز هستند، در ساعت ۸ شب به وقت منطقه شرقی و ۲ نیمه شب به وقت اروپای مرکزی و ۴ و نیم صبح به وقت ایران آغاز می شود. نتایج آرای این ایالت ها در سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مهم و تاثیرگذار خواهد بود.

مراکز رای گیری در چهارده ایالت دیگر ایالات متحده در ساعت ۹ شب به وقت منطقه شرقی و ۳ نیمه شب به وقت اروپای مرکزی بسته می شوند. و در نهایت در کالیفرنیا و چهار ایالت دیگر مراکز رای در ساعت ۱۱ به وقت منطقه شرقی و ۵ صبح روز بعد به وقت اروپای مرکزی و ۷:۳۰ به وقت ایران بسته و شمارش آرای آنان آغاز می شود.

انتظار می رود که تا صبح روز بعد نتایج اولیه انتخابات مشخص شده باشد. اما نتیجه قطعی یک ماه بعد در ماه دسامبر مشخص می شود. زمانی که نمایندگان کالج الکترال یا «مجمع انتخاب» به نامزدهای منتخب ایالت خود رای بدهند.

مجمع انتخاب یا «کالج الکترال» چیست و چگونه عمل می کند؟

«مجمع انتخاب»، شامل ۵۳۸ عضو برای پنجاه ایالت آمریکا است. تعداد اعضای این مجمع در هر ایالت با مجموع تعداد نمایندگان آن ایالت در مجلس نمایندگان کنگره و سناتورهای آن برابر است. بنابراین ایالت های پرجمعیت تر در این مجمع، اعضای بیشتری دارند. و هرچه تعداد اعضا بیشتر باشد رای آن ایالت در نتیجه انتخابات مهمتر خواهد بود. بطور مثال کالیفرنیا ۲ نماینده در سنا و ۵۳ نماینده در کنگره دارد، پس در «مجمع انتخاب» ۵۵ عضو خواهد داشت. این اعضا نباید هیچگونه مقام دولتی یا نظامی داشته باشند.

در روز انتخابات رای دهندگان مانند بسیاری از کشورهای دیگر به نامزد انتخاباتی مورد نظر خود ( از حزب دموکرات، جمهوری خواه ویا کاندیدای مستقل) رای می دهند. آنها همچنین به ۴۳۵ نماینده مجلس نمایندگان، یک سوم نمایندگان سنا و نیز اعضای «مجمع انتخاب» نیز رای می دهند و آنها را انتخاب می کنند.

نکته اصلی و متفاوت در انتخابات آمریکا این است که نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری بر اساس آرای اعضای هر ایالت در «مجمع انتخاب» یا کالج الکترال مشخص می شود. خود اعضای «مجمع انتخاب» پس از شمارش آرای مردم مشخص می شوند، آنها باید تا ماه دسامبر گرد هم آمده و با رای خود، رئیس جمهور آینده را مشخص کنند. این اعضا در این مرحله، اختیار تصمیم گیری شخصی ندارند و موظف هستند بر اساس انتخاب مردم ایالت خود رای دهند. هر نماینده به نامزدی رای خواهد داد که در روز انتخابات (هشتم نوامبر) در ایالت او حداکثر آرا را کسب کرده باشد. برگ برنده انتخابات در دست کاندیدایی خواهد بود که در ایالت های بزرگ و پرجمعیت رای بیشتری کسب کند. ایالت هایی که تعداد اعضای آن در مجمع انتخاب بیشتر است. نامزد انتخاباتی ای که ۲۷۰ رای در «مجمع انتخاب» بدست بیاورد، رئیس جمهور آینده آمریکا خواهد بود. اما نکات مهم دیگری هم وجود دارد. برای مثال، فلوریدا از ایالت های چرخشی و مردد است و در جلسه مجمع انتخاب، ۲۹ عضو دارد. نتیجه شمارش آرا در فلوریدا بسیار مهم است زیرا حتی در مرحله انتخابات درون حزبی نمی توان به قطع گفت که ارای این شهر به سمت کدام کاندیدای نهایی انتخابات خواهد رفت. بنابراین رای نمایندگان «ایالت های مردد یا چرخشی» که جمعیت و وسعت زیادی دارند، می تواند در مواردی بسیار تاثیر گذار باشد و نتیجه انتخابات را تغییر دهد.

ایالت های مردد یا چرخشی کدامند؟

ایالت های مردد یا چرخشی به ایالت هایی گفته می شوند که در طی سالهای متمادی رای حزبی ثابتی نداشته اند و رای مردمی آنها در هر دوره به کاندیدایی از احزاب متفاوت داده شده است. اگرچه ممکن است که برای مثال در دو دوره متوالی رای مردم این ایالت ها به حزب مشخصی تعلق گرفته باشد اما تا لحظه آخر هیچ چیز مشخص نیست. بنابراین این ایالت ها برای نامزدهای احزاب دموکرات و جمهوری خواه اهمیت بسیاری دارند.

ایالت های چرخشی مهم این دوره از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، فلوریدا، ویرجینیا، پنسلوانیا و اوهایو هستند. اما آرای ایالت های ویسکانسین، نیوهمشایر، مینه سوتا، نوادا، کارولینای شمالی، آیوا و میشیگان نیز از اهمیت بالایی برخوردارند.

برای مثال در انتخابات سال ۲۰۰۰ میلادی، جورج دبلیو بوش موفق شد تقریبا ۱۰۰۰ رای بیشتر از رقیب خود ال گور در فلوریدا کسب کند. و با اینکه میزان رای مردمی الگور در کل کشور ۳۸/۴۸ درصد و رای جرج بوش ۸۷/۴۷ درصد بود، اما همه نمایندگان «مجمع انتخاب» از ایالت فلوریدا مجبور بودند تا به نفع جرج بوش رای بدهند. این بدان معناست که ال گور در مجموع اکثریت رای مردمی را کسب کرد اما به دلیل آرای فلوریدا، با اختلاف کمتر از هزار رای و بخاطر رای فلوریدا به جورج بوش، در انتخابات بازنده شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شهادت مایکل کوهن در پرونده حق‌السکوت؛ تیم حقوقی ترامپ وکیل سابق را به «انتقام‌جویی» متهم کرد

ترامپ انتخاب نیکی هیلی را به عنوان نامزد معاون رئيس جمهور رد کرد

پلیس نیویورک وارد دانشگاه کلمبیا شد؛ماموران با یورش به چادرهای دانشجویان، ده‌ها نفر را بازداشت کردند