اقدام تازه دیده بان حقوق بشر در اعتراض به سرکوب کنشگران فضای مجازی

اقدام تازه دیده بان حقوق بشر در اعتراض به سرکوب کنشگران فضای مجازی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وضعیت حقوق بشر در کشورهای حاشیه خلیج فارس با موجی از سرکوب کنشگران و روزنامه نگاران در فضای مجازی، رو به وخامت گذاشته است.

آگهی

وضعیت حقوق بشر در کشورهای حاشیه خلیج فارس با موجی از سرکوب کنشگران و روزنامه نگاران در فضای مجازی، رو به وخامت گذاشته است.

بر اساس گزارش دیده بان حقوق بشر وابسته به سازمان ملل متحد دولت های حاکم بر این کشورها در تلاش برای خاموش کردن صدای نقد مسالمت آمیز این کنشگران هستند.

دیده بان حقوق بشر با راه اندازی وب سایتی نشان می دهد که دولت های حاشیه خلیج فارس با رصد، بازداشت و مجازات هایی فراقانونی با انتقاد در اینترنت برخورد می کند.

سازمان دیده بان حقوق بشر که در شهر نیویورک مستقر است شرح حال ۱۴۰ کنشگر برجسته را در این وب سایت ویژه تدارک دیده و در معرض دید عموم گذاشته است. این کنشگران در شش سال گذشته بازداشت شده یا محاکمه و به جرم ابراز عقایدشان محکوم شناخته شده اند.

یکی از این کنشگران نبیل رجب در بحرین است که به اتهام انتشار اطلاعات غلط و توهین محاکمه شده است. همچنین در میان این افراد، نام ولید ابوالخیر شهروند عربستان سعودی به چشم می خورد که به تحمل ۱۵سال زندان محکوم شده است.

شش کشور بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی طی سال های اخیر با محبوبیت شبکه های اجتماعی و نیز اپ های ارسال پیام گروهی رو به رو است. آمار نشان می دهد که در این کشورها، تنها در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۴ میلادی ۱۷ میلیون و ۲۰۰ هزار حساب فیسبوک و ۳ میلیون و ۵۰۰ حساب توئیتر بازشده است.

در عربستان سعودی نیز در پایان سال ۲۰۱۵، ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار حساب توئیتر فعال وجود داشته است. این رقم ۴۰ درصد بیشتر از شمار کاربران توئیتر در سراسر خاورمیانه است.

به گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز عربستان سعودی با زندانی کردن ۸ تن از کنشگران فضای مجازی در سال ۲۰۱۶ در راس کشورهای سرکوب کننده حاشیه خلیج فارس قرار داشته است. بحرین با پنج زندانی و امارت متحده عربی با دو زندانی پس از عربستان سعودی قرار دارند.

دیده بان حقوق بشر اکنون در وب سایت خود در راستای حمایت از کنشگران زندانی و نیز آزادی گردش اطلاعات در کشورهای حاشیه خلیج فارس، از مردم در سراسر جهان خواسته تا با مخاطب قراردادن وزیران و نیز امیران این کشورها در توئیتر نسبت به این روند سرکوب اعتراض کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جاوید رحمان: سرکوب زنان ایران توسط جمهوری اسلامی «آپارتاید جنسیتی» است

ناظران اتحادیه اروپا سطح همخوانی توافق مهاجرتی تونس با معیارهای حقوق بشری را بررسی می‌کنند

رای قاطع مجلس نمایندگان آمریکا به «قانون مهسا»؛ نام خامنه‌ای و رئيسی به فهرست تحریم‌ها اضافه می‌شود