طیبه؛ اولین آبجوی فلسطینی

طیبه؛ اولین آبجوی فلسطینی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شیر و عسل تنها محصولات تولیدی در رام الله در کرانه باختری اردن نیست.

شیر و عسل تنها محصولات تولیدی در رام الله در کرانه باختری اردن نیست. آبجو یکی دیگر از محصولات تولیدی در مناطق فلسطینی است که شاید کمتر کسی از آن شینده باشد.

آگهی

دو برادر فلسطینی در نزدیکی رام الله آبجوسازی طیبه را در سال ۱۹۹۴ میلادی، درست یک سال پس از به امضاء رسیدن معاهده اسلو به راه انداختند.

این دو برادر دیوید و ندیم خوری نام دارند که تا آن سال در بوستون آمریکا می زیستند اما دوست داشتند تا مطابق با خواست و آرزوی پدرشان به منطقه و روستای طیبه خود در اراضی فلسطینی بازگردند و زندگی بهتری را در زادگاه پدری اشان بسازند.

برادران خوری مواد مورد نیاز خود برای تولید آبجوی طیبه را از کشورهایی همچون جمهوری چک، آلمان و بریتانیا و فرانسه وارد می کنند.

مهمترین عنصر آبجو، آب، خود مشکل دیگری است که منبع آن سه کیلومتر دورتر از محل تولید آبجو طیبه قرار دارد.

اما هیچ مانعی برای برادران خوری مشکل تر و دردسرسازتر از صدور طیبه به خارج از اراضی فلسطینی و اسرائیل نیست. برای این کار آنها می بایست آبجو را ابتداء با خودرو به بندر حیفا یا اشدود اسرائیل برسانند که بخاطر ایست بازرسی های متعدد سه روز زمان می برد.

اعراب اسرائیلی با ۳۸ درصد، بزرگترین مصرف کنندۀ آبجوی طیبۀ برادران خوری هستند. این آبجو راه خود را به بازارهای بین المللی نیز پیدا کرده است و برادران خوری آبجوی طیبه را به سوئد، دانمارک، بریتانیا، ایتالیا، اسپانیا و ژاپن صادر می کنند و آمریکا مقصد بعدی آبجوی طیبه آنهاست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رأی به ثبت ویرانه‌های اریحا به عنوان یک اثر باستانی فلسطین در فهرست میراث جهانی

مهاجمان فلسطینی دو غیرنظامی اسرائيلی را در کارواش به قتل رساندند

افشای اسناد محرمانه اسرائیل پس از نیم قرن؛ گلدا مایر از تشکیل «کشور فلسطین» صحبت کرده بود