رای اعتماد پارلمان اسپانیا به ماریانو راخوی

رای اعتماد پارلمان اسپانیا به ماریانو راخوی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با رای اعتماد پارلمان اسپانیا به ماریانو راخوی، این رهبر حزب محافظه کار می تواند نسبت تشکیل دولت اقدام کند.

آگهی

با رای اعتماد پارلمان اسپانیا به ماریانو راخوی، این رهبر حزب محافظه کار می تواند نسبت تشکیل دولت اقدام کند.
رای گیری روز شنبه در پارلمان با ۱۷۰ رای مثبت و ۱۱۱ رای منفی به پایان رسید.

ماریانو راخوی پس از کسب رای اعتماد اعلام کرد که اعضای کابینه جدید خود را پنجشنبه آینده معرفی خواهد کرد.
وی در جمع خبرنگاران گفت: «ما در تلاش خواهیم بود تا با تمامی گروه ها و احزاب به توافق برسیم و همکاری کنیم. من به این همکاری امید دارم زیرا ائتلاف کردن اقدامی است که در دیگر کشورهای اروپایی نیز صورت می گیرد و وقتی حزبی موفق به کسب اکثریت نمی شود با دیگر احزاب دولت ائتلاف می کند.»

Rajoy, el presidente con menos votos en contra de toda la democracia #investidurarajoyelpais_espana</a> <a href="https://t.co/N44HQveTgC">https://t.co/N44HQveTgC</a></p>&mdash; El País Infografía (elpais_info) October 29, 2016

ساعاتی پیش از رای گیری روز شنبه پدرو سانچز، رهبر حزب کارگران سوسیالیست اسپانیا از سمت خود به عنوان عضو پارلمان استعفا کرد. ۶۸ نماینده حزب سوسیالیست نیز در رای گیری مشارکت نکردند.

اعضای پارلمان اسپانیا روز شنبه برای دومین بار درباره دولت رای گیری کردند. کسب رای اعتماد از پارلمان به معنای پایان بن بست سیاسی در اسپانیا است.
طی ۱۰ ماه گذشته دو انتخابات در اسپانیا برگزار شد اما هیچ حزبی نتوانست اکثریت مورد نیاز برای تشکیل دولت را به دست بیاورد و تلاش ها برای تشکیل دولت ائتلافی نیز بدون نتیجه بود.

آنتونیو هرناندو، سخنگوی سوسیالیست ها در پارلمان خطاب به آقای راخوی گفت: «ما رای ممتنع دادیم تا از برگزاری سومین انتخابات در کشور جلوگیری کنیم. این کار را تنها برای پیشبرد دموکراسی در کشورمان انجام دادیم در غیر این صورت برنامه ارایه شده از سوی شما برای ما اصلا قابل قبول نبود. به اعتقاد ما شما نخست وزیر مناسبی برای اسپانیا نیستید اما باید جلوی انتخابات سوم را می گرفیتم.»

همزمان با رای گیری در پارلمان بیش از ۷ هزار تن از مخالفان آقای راخوی در نزدیکی پارلمان اقدام به برپایی تظاهرات کردند. معترضان این رای اعتماد را به معنای پذیرش دوباره محافظه کاران در راس دولت می دانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه چیز درباره ویزای دورکاری در اسپانیا؛ چرا طرح دولت مادرید چندان با استقبال مواجه نشد؟

قانون اساسی اسپانیا در جهت حمایت از «افراد دارای معلولیت» اصلاح می‌شود

اسپانیا مانع دسترسی نوجوانان به سایت‌های پورنوگرافی می‌شود؛آمارها از کودکانی که فیلم‌ پورن دیده‌اند