انتخابات ریاست جمهوری مولداوی؛ دوری یا نزدیکی به اتحادیه اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتخابات ریاست جمهوری مولداوی؛ دوری یا نزدیکی به اتحادیه اروپا

شهروندان مولداوی برای اولین بار از سال ۱۹۹۶ میلادی به پای صندوق های رای می روند تا بر اساس انتخاباتی همگانی، رئیس جمهوری جدید این کشور را تعیین کنند.

در چهارم ماه مارس امسال دادگاه قانون اساسی این کشور، قانونی را که بر اساس آن رئیس جمهور توسط پارلمان انتخاب می شد، لغو کرد.

رقابت اصلی در این انتخابات، میان دو نامزد است:

ایگور دودون، نامزد ۴۱ ساله طرفدار روسیه و و وزیر اقتصاد پیشین مولداوی، در نظرسنجی ها انتخاب اول شهروندان این کشور است. او قصد دارد توافقنامه همکاری با اتحادیه اروپا، امضا شده در سال ۲۰۱۴ میلادی را لغو کند و بار دیگر همکاری های استراتژیک با روسیه را از سر بگیرد.

دیگر نامزد پرطرفدار مایا ساندو، نامزد ۴۴ ساله راست میانه مولداوی و وزیر پیشین آموزش است که در نظرسنجی ها جایگاه دوم را دارد. او که سابقه فعالیت در بانک جهانی را نیز دارد طرفدار پیوستن به اتحادیه اروپاست.

مولداوی، از کشورهای عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق که در سال ۱۹۹۱ میلادی استقلال خود را به دست آورد، یکی از فقیرترین کشورهای اروپا محسوب می شود.

این کشور از غرب و شرق با رومانی و اوکراین همسایه است و متوسط درآمد جمعیت تقریبا سه و نیم میلیون نفری آن، کمتر از ۲۸۰ یورو در ماه است.

شهروندان مولداوی روز یکشنبه در حالی در این انتخابات شرکت می کنند که پس از انتشار اخبار مربوط به رسوایی ناپدید شدن یک میلیارد دلار از خزانه سه بانک بزرگ دولتی، فضایی از بی اعتمادی به سیاستمداران در این کشور حاکم شده است.

امضای توافق همکاری با اتحادیه اروپا نیز تبعات منفی برای مردم مولداوی به همراه داشته است. زیرا اگرچه این قرارداد امکان افزایش تجارت با اتحادیه اروپا را فراهم کرده اما مسکو با تحریم میوه و گوشت مولداوی، کشاورزی این کشور را با بحران جدی مواجه کرده است.