دادستان کل ایران: ۱۲۰۰ میلیارد تومان اختلاس شده و پول‌ها از بین رفته است

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Jafari
دادستان کل ایران: ۱۲۰۰ میلیارد تومان اختلاس شده و پول‌ها از بین رفته است

دادستان کل ایران روز پنجشنبه ششم آبان ماه در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که یک اختلاس ۱۲۰۰ میلیارد تومانی در بانک‌های ملی و ملت بوقوع پیوسته و پول آن هم از بین رفته است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا محمد جواد منتظری، دادستان کل ایران افزود که در ارتباط با این پرونده پنج نفر نیز بازداشت شده‌اند و یکی از بدهکاران اصلی هم به خارج از کشور فرار کرده است که به گفته وی از طریق پلیس اینترپل تحت تعقیب است.

آقای منتظری در ارتباط با جزییات این اختلاس گفت: «در بانک ملی ۸۰۰ میلیارد اختلاس شده که از این میزان ۳۰۰ میلیارد برگشته است و از سوی دیگر، در بانک ملت ۳۰۰ میلیارد اختلاس انجام شده که ۱۲۰ میلیارد آن باز گشته است.»

سازمان شفافیت بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران را یکی از فاسدترین کشورهای منطقه معرفی کرده است. مقامات ایران نیز خود بارها بر وجود فساد در سیستم کشور تاکید کرده‌اند. مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران بهمن ماه سال گذشته گفته بود: «باید بگوییم و بپذیریم که در مبارزه با فساد کم آورده‌ایم.» همچنین احمد توکلی نماینده پیشین تهران در مجلس نیز بارها با تاکید براینکه جمهوری اسلامی دچار «فساد سیستماتیک» شده گفته است: «دستگاه‌های مسئول مبارزه با فساد نیز خودشان به درجاتی از فساد آلوده شده‌اند.»


دادستان کل ایران در بخش دیگری از سخنان خود درباره پرونده واگذاری املاک شهرداری از تخلف قطعی در این نهاد خبر داد و گفت: در این پرونده ۴۵ نفر خارج از ضابطه قانونی از شهرداری ملک گرفته‌اند که این املاک باید بازگردانده شود.

وی افزود: این ۴۵ نفر مدیران شهرداری و خارج از شهرداری بوده‌اند که بدون آن‌که عضو تعاونی باشند به‌طور مستقیم از شهرداری تهران آپارتمان گرفته‌اند که قرارداد این افراد باطل بود و باید فسخ می‌شد.


پیشتر سایت معماری نیوز نامه سازمان بازرسی کل کشور را منتشر کرده بود که براساس آن شهرداری تهران ۲۰۰ ملک متعلق به این نهاد را به قیمت بسیار پایین و در قسط‌های ۶۰ ماهه به برخی مدیران شهرداری و افراد دیگر وابسته یا نزدیک به شهردار تهران فروخته است. به دنبال افشای این ماجر، یاشار سلطانی، مدیرمسئول «معماری‌نیوز»، روز شنبه ۲۷ شهریور، پس از مراجعه به دادسرا بازداشت شد و همچنان زندانی است.