نادیه مراد و لامیا حاجی بشار، زنان ایزدی که برنده جایزه ساخاروف شدند

نادیه مراد و لامیا حاجی بشار، زنان ایزدی که برنده جایزه ساخاروف شدند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جایزه ساخاروف در سال ۲۰۱۶ میلادی به نادیه مراد و لامیا حاجی بشار، دو زن ایزدی عراقی اهدا شد که هر دوی آنها پیشتر به اسارت نیروهای داعش درآمده بودند.

آگهی

جایزه ساخاروف در سال ۲۰۱۶ میلادی به نادیه مراد و لامیا حاجی بشار، دو زن ایزدی عراقی اهدا شد که هر دوی آنها پیشتر به اسارت نیروهای داعش درآمده بودند.

آنها روز پنج شنبه ۶ آبان (۲۷ اکتبر) برای دریافت جایزه ساخاروف که «جایزه برای آزادی اندیشه» محسوب می شود در پارلمان اروپا حضور یافتند.

آنها از زمان آزادی از دست نیروهای داعش به سخنگوی زنانی تبدیل شده اند که توسط شبه نظامیان داعش اسیر شده و مورد آزار و تجاوز قرار گرفته اند.

آنها همچنین مدافع حقوق جامعه ایزدیان عراق هستند؛ اقلیتی مذهبی که از حملات داعش بشدت آسیب دید و به گفته سازمان ملل متحد، داعش در قبال این اقلیت، دست به نسل کشی زد.

هردوی آنها اهل روستای کوچو در نزدیکی سنجار بودند. در ۱۲ مرداد ۱۳۹۳ شمسی (۱۴ اوت ۲۰۱۴ میلادی) شبه نظامیان داعش تمام مردان روستای آنها را قتل عام کردند و زنان جوان روستا از جمله نادیه مراد، لامیا حاجی بشار و خواهرانشان را ربوده و مجبور به بردگی جنسی کردند.

نادیه مراد

در آبانماه همان سال (نوامبر ۲۰۱۴ میلادی) نادیه مراد موفق به فرار شد. او توانست به یکی از اردوگاههای پناهندگان در شمال عراق و از آنجا به آلمان برود. یکسال بعد در آذر ۱۳۹۴ (دسامبر ۲۰۱۵ میلادی) او سخنرانی قوی ای را در سازمان ملل درباره تجاوزات داعش به زنان و تجربیات خود از زمان اسارت ایراد کرد.

در شهریور ۱۳۹۵ شمسی (سپتامبر ۲۰۱۶ میلادی) او به اولین سفیر حسن نیت سازمان ملل در موضوع «کرامت بازماندگان قاچاق انسان» تبدیل شد و در طرح های بین المللی مختلفی در زمینه افزایش آگاهی های عمومی درباره مشکلات بی شمار قربانیان قاچاق شرکت کرد.

لامیا حاجی بشار

لامیا حاجی بشار نیز بارها برای فرار تلاش کرد و سرانجام توانست به کمک خانواده اش و پرداخت پول به قاچاقچیان محلی فرار کند.

او در زمان فرار و عبور از میدان مین، در حادثه انفجار مین بشدت زخمی شد و بینایی اش را تقریبا از دست داد. دو تن از دوستان او نیز در این حادثه کشته شدند.

او پس از فرار برای درمان پزشکی به آلمان فرستاده شد و به این ترتیب توانست به دیگر بازماندگان جنایات داعش بپیوندد.

او نیز پس از بهبودی نسبی، فعالیتهایش را برای افزایش آگاهی های عمومی در زمینه جنایات شبه نظامیان داعش و بویژه وضعیت اسفبار ایزدی های عراق آغاز کرد. او همچنین به کمک زنان و کودکانی رفت که قربانی بردگی جنسی داعش بودند.

نادیه مراد و لامیا حاجی بشار از سوی گروه پارلمانی «اتحاد لیبرالها و دموکراتها برای اروپا» و «اتحاد پیشرو از دموکراتها و سوسیالیستها» برای دریافت جایزه ساخاروف نامزد شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«چاره مهار جریان راست ‌افراطی در اروپا جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی است»

اتحادیه اروپا برای حفاظت از روزنامه‌نگاران در برابر پرونده‌سازی‌های قضایی پرهزینه قانون تصویب می‌کند

یک نظرسنجی: اکثر بریتانیایی‌ها اکنون موافق پیوستن مجدد به بازار واحد اتحادیه اروپا هستند