وزیر دفاع آمریکا برای بررسی عملیات موصل وارد عراق شد

وزیر دفاع آمریکا برای بررسی عملیات موصل وارد عراق شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در حالی که نیروهای ارتش عراق از پیشروی برای بازپسگیری شهر موصل خبر می دهند، نیروهای داعش می گویند که به شهری در استان انبار، در نزدیکی مرز عراق با اردن حمله کرده…

در حالی که نیروهای ارتش عراق از پیشروی برای بازپسگیری شهر موصل خبر می دهند، نیروهای داعش می گویند که به شهری در استان انبار، در نزدیکی مرز عراق با اردن حمله کرده اند.

آگهی

مقامهای محلی شهر رطبه، از دولت مرکزی عراق خواسته اند که نیروهای کمکی خود را عازم این منطقه کنند.

با آغاز عملیات بازپسگیری شهر موصل از داعش، بسیاری از نیروهای این گروه روانه مناطق دیگر از جمله کرکوک و رطبه شده اند. ارتش عراق توانسته بود که حمله داعش به کرکوک را دفع کند. نیروهای داعش تلاش می کنند با این کار، اجازه ندهند که نیروهای عراقی با تمام توان در موصل بجنگند.

شهر موصل دومین شهر بزرگ عراق است. گروه داعش حدود دو سال قبل کنترل این شهر را به دست گرفت و آن را پایتخت خلافت خودخوانده خود اعلام کرد. به همین دلیل بازپسگیری این شهر اهمیت زیادی برای دو طرف دارد.

نیروهای ارتش عراق یک روز قبل توانسته بودند وارد منطقه مسیحی نشین بغدیدا یا حمدانیه، بشوند که از دو سال قبل تحت کنترل نیروهای داعش بوده است.

نیروهای پیشمرگه کرد، در کنار نیروهای ارتش علیه داعش می جنگند. نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا با بمباران مواضع داعش از آسمان، از نیروی زمینی عراق حمایت می کنند.

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا در شهر اربیل با مسعود بارزانی، رهبر اقلیم کردستان عراق دیدار کرد. آقای اشتون که برای بررسی نحوه انجام عملیات بازپسگیری موصل وارد منطقه شده است با شماری از فرماندهان نظامی هم دیدار کرد.

تخمین زده می شود که حدود ۳۰ هزار نیروی عراقی به همراه نیروهای ائتلاف در این عملیات مشارکت داشته باشند.

حدود دو ماه قبل نیروهای مسلح کرد موسوم به پیشمرگه با پیشروی در منطقه موصل توانستند بیش از ده روستا را از گروه داعش پس بگیرند اما نیروهای داعش همچنان کنترل بخشهایی از شهر موصل را در دست خود دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عراق بار دیگر پیشنهاد ترکیه برای مشارکت در نبرد موصل را رد کرد

«کردهای مستقر در عراق برای مقابله با حملات تازه ایران آماده می‌شوند»

تصاویری از عراق؛ ۲۲ میلیون زائر در «اربعین حسینی» از کشورهای مختلف جهان در کربلا گرد هم آمدند