فرودی ناموفق؛ اسکیاپارلی با برخورد شدید به سطح مریخ نابود شده است

فرودی ناموفق؛ اسکیاپارلی با برخورد شدید به سطح مریخ نابود شده است
Copyright 
نگارش از Masoud Imani Kalesar
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سفینه مادر یا مدارگرد گازیاب در قالب پروژه اگزومارس اروپا پس از هفت ماه روز چهارشنبه با موفقیت در مدار مریخ قرار گرفت اما سطح نشین اسکیاپارلی که از سفینه مادر جدا شده بود فرودی موفقیت آمیز و کنترل شده

آگهی

سفینه مادر یا مدارگرد گازیاب در قالب پروژه اگزومارس اروپا پس از هفت ماه روز چهارشنبه با موفقیت در مدار مریخ قرار گرفت اما سطح نشین اسکیاپارلی که از سفینه مادر جدا شده بود فرودی موفقیت آمیز و کنترل شده نداشت و با برخورد به سطح سیاره سرخ نابود شده است.

میشل دنیس، مدیر عملیات پروازی پروژه اگزومارس در توضیح شکست عملیات فرود گفت: «چتر کمی زودتر از زمانی که می باید باز شد و بدنبالش راکت های سرعت گیر و کنترل کننده روشن شدند برای تنها چند ثانیه، که مدت زمان خیلی کمی بود و ناکافی. پس در واقع اسکیاپارلی با سرعت بسیار زیاد و از ارتفاع زیاد با سرعت چندصد کیلومتر در ساعت در حرکت بود و خوب،…متاسفانه بر اثر برخورد شدید با سطح مریخ نابود شد.»

اسکیاپارلی در عملیات فرود تقریبا ۶ دقیقه ای از ارتفاع ۱۲۱ کیلومتری با فوق-سرعت ۲۱ هزار کیلومتر در ساعت وارد جو مریخ می شد و در ۳ و نیم دقیقه اول چتر آن باز می شد.

حدود ۱.۱ کیلومتر مانده به سطح مریخ نُه راکتِ سرعت گیر برای غلبه بر نیروی جاذبه و کاهش سرعت اسکیاپارلی به کار می افتادند و تنها ۲ متر مانده به سطح مریخ خاموش می شدند تا اسکیاپارلی وارد حساس ترین مرحله فرود شود؛ سقوط حساس و آزاد ۲ متری.

اصلی ترین ماموریت اسکیاپارلی در قالب پروژۀ «اگزومارس» آژانس فضایی اروپا و نیز روسیه، آزمایش فناوری و سیستم سرعت گیر برای ماموریتی دیگر و فرود کاوشگری مهمتر و پیشرفته تر با مته حفاری ۲ متری بر روی مریخ، در سال ۲۰۲۰ میلادی بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مأموریت اگزومارس از ابتدا تا امروز

آژانس فضایی اروپا برای اولین بار خورشیدگرفتگی مصنوعی ایجاد می‌کند

کاوشگر ژاپنی ماه توانست از دومین شب قمری نیز جان سالم به در برد