Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

تلاش آرژانتین برای بازداشت علی‌اکبر ولایتی در عراق

تلاش آرژانتین برای بازداشت علی‌اکبر ولایتی در عراق
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک قاضی آرژانتینی از دولت عراق خواست تا علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی را به دلیل دست داشتن در جریان بمب‌گذاری آمیا در سال ۱۹۹۴ بازداشت و به بوئنوس‌آیرس مسترد کند.

در ۱۸ژوئیه سال ۱۹۹۴ انفجار در مرکز همکاری آرژانتین و اسرائیل در پایتخت آرژانتین موسوم به آمیا (Asociación Mutual Israelita Argentina) هشتاد و پنج کشته و ۳۰۰ زخمی برجای گذاشت. با وجود آنکه مقام‌های قضایی آرژانتین ایران و حزب‌الله را مسئول آن انفجار معرفی کردند اما ۲۲ سال پس از وقوع حادثه، هنوز هیچ فردی در ارتباط با این «مرگبارترین بمب‌گذاری تاریخ آرژانتین» بازداشت نشده است.

آقای ولایتی – که هم‌اکنون به عنوان دبیرکل مجمع بیداری اسلامی در عراق به سر می‌برد- در زمان انفجار آمیا وزیر امورخارجه دولت هاشمی رفسنجانی بود. آلبرتو نیسمان، بازپرس رسیدگی کننده به پرونده در سال ۲۰۰۶ ایران و حزب‌الله لبنان را به دست داشتن در این انفجار‌ها متهم و حکم بازداشت بین المللی چند مقام ایرانی از جمله هاشمی رفسنجانی، علی اکبر ولایتی و علی فلاحیان، وزیر اسبق اطلاعات را به ظن مشارکت و معاونت در این عمل، صادر کرد.

#AMIA: Canicoba #Corral pidió la detención del iraní Ali Akbar Velayati https://t.co/0Ij1iPWCHj

— Terra Argentina (@TerraArgentina) October 21, 2016

آقای نیسمان در سال ۲۰۱۵ و درست ساعاتی پیش از ارائه گزارشی در پارلمان مبنی بر همکاری کریستینا فرناندز د کرشنر، رئیس‌جمهوری پیشین آرژانتین با حکومت ایران با شلیک گلوله کشته شد. آلبرتو نیسمان مدعی بود که گروهی از مقام‌های کشورش تلاش می‌کنند تا در ازای انعقاد قراردادهای بزرگ با تهران، ایران را از اتهام‌ مشارکت در انفجار آمیا تبرئه کند. دستگاه قضایی آرژانتین خانم کرشنر را از این اتهامات مبرا شناخت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از سایت وزارت دادگستری آرژانتین، رودولفو کانیکوبا کورال، قاضی رسیدگی کننده به این پرونده پس از آگاهی از ورود علی‌اکبر ولایتی به عراق از طریق «رسانه‌های بین‌المللی» از بغداد خواسته است تا وی را به این کشور مسترد کند.

ایران و حزب‌الله لبنان دست دست داشتن در این انفجار را به شدت رد می‌کنند.

بیش از ۳۰۰هزار یهودی در آرژانتین زندگی می‌کنند و به این ترتیب این کشور بزرگ‌ترین جامعه یهودیان آمریکای جنوبی را دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیر شبانه هنرپیشه‌های زن عراقی در تهران با حجاب اختیاری؛ استاندارد دوگانه جمهوری اسلامی در قبال زنان

امیرعبداللهیان: پاسخ ایران در شرایط تهدید، قاطع و فوری است

ایران در پاسخ به «کشته شدن فرماندهان سپاه» توسط اسرائیل به «مقر موساد» در عراق حمله موشکی کرد