عملیات موصل و نگرانی از بازگشت افراط گرایان به اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عملیات موصل و نگرانی از بازگشت افراط گرایان به اروپا

همزمان با ادامه عملیات بازپس گیری موصل برخی مقام های اروپایی نسبت به احتمال بازگشت افراط گرایان وابسته به داعش به اروپا هشدار دادند.

توماس دمیزیر، وزیر کشور آلمان در این رابطه گفت: «من تهدیدی بیش از این از سوی این گروه ها برای آلمان نمی بینم. سطح هشدار در حال حاضر بسیار بالا است و این درست است زیرا باید با داعشی ها مقابله کنیم.»

جولیان کینگ، کمیسر امنیتی اتحادیه اروپا نیز تاکید کرد که هجوم گروه اندکی از این شبه نظامیان مسلح می تواند “تهدیدی جدی” برای اروپا باشد و این قاره باید خود را برا ی آن آماده کند.

این کمیسر امنیتی اتحادیه اروپا گفت: «باید تدابیر امنیتی موجود را دو برابر کنیم و سطح کنترل ها را به خصوص در مرزها و همچنین در مورد شهروندان اروپایی افزایش دهیم. باید اطمینان پیدا کنیم که همه کارهای لازم را پشت مرزهایمان با همکاری موثر انجام می دهیم.»

از سوی دیگر سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز گفته است که بازپس گیری موصل می تواند با توجه به نبود موانع مرزی میان عراق و سوریه نیروهای داعش را به سمت این کشور سوق دهد و این امر می تواند به نیرومند تر شدن این نیروها در سوریه کمک کند.

شهر نفت خیز موصل که دومین شهر بزرگ عراق محسوب می شود از سال ۲۰۱۴ میلادی به کنترل نیروهای گروه داعش درآمد و ابوبکر بغدادی رهبر خودخوانده این گروه در آنجا اعلام خلافت کرد.