«دولت نیجریه برای آزادی دختران چیبوک به مذاکره با بوکوحرام ادامه دهد»

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
«دولت نیجریه برای آزادی دختران چیبوک به مذاکره با بوکوحرام ادامه دهد»

گزارش ها حاکی است ۲۱ دختر چیبوکی در قبال آزادی چهار شبه نظامی زندانی بوکوحرام و به گفته محمد بوهاری، رئیس جمهور نیجریه با میانجیگری صلیب سرخ و دولت سوئیس آزاد شده اند. همزمان رورنامه های نیجربه از ادامه مذاکرات برای آزادی سایر دانش آموزان خبر می دهند.

والدین ۲۱ دانش آموز دختری که روز یکشنبه بدنبال مذاکره دولت نیجریه با اسلام گرایان بوکوحرام آزاد شدند از دولت فدرال خود می خواهند تا ضمن توجه به وضعیت سلامت و آموزش آنان، آزادی دیگر دختران اسیر را میسر سازد.

یاکوبو نککی، سخنگوی والدین دختران ربوده شده گفت:«آنها به لحاظ جسمانی وضعیت مناسبی ندارند. از دولت فدرال می خواهیم تا ابتداء مراقب سلامتی آنان باشد و سپس به آموزش و تحصیل آنان کمک کند.»

پدر یکی از دختران آزاد شدۀ چیبوکی در خصوص دختر خود گفت:«او بهتر است، خدا را شکر. قربانی و بیگناه بود و آزاد شد و دعا می کند تا بقیه دختران نیز آزاد شوند.»

بوکوحرام در کشور نیجریه و کشورهای همجوار فعال است. وجه تسمیه گروه بوکوحرام به خاطر مخالفتش با تحصیلات است که آن را پدیده ای غربی و حرام می داند و با رهبر داعش اعلام همبستگی و بیعت کرده است.

بوکوحرام حدود دو سال پیش در آوریل ۲۰۱۴ میلادی بیش از ۲۷۰ دانش آموز دختر را از مدرسه‎ای در چیبوک، شهری در شمال شرق نیجریه ربود. تعدادی از آنان توانستند فرار کنند، تعدادی در اسارت جان باختند و تعدادی همچنان گروگان بوکوحرام هستند.