پادشاه جدید تایلند کیست؟

پادشاه جدید تایلند کیست؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در پی مرگ بهومیبول آدولیادج پس از هفتاد سال پادشاهی در تایلند که بیشترین طول سلطنت در جهان به شمار می آید، نظرها به پسرش ماها واجیرالونگ کورن معطوف شده است.

آگهی

در پی مرگ بهومیبول آدولیادج پس از هفتاد سال پادشاهی در تایلند که بیشترین طول سلطنت در جهان به شمار می آید، نظرها به پسرش ماها واجیرالونگ کورن معطوف شده است.

تاجگذاری پادشاه تایلند اکنون موضوع بسیار حساسی است زیرا به دوام سلسله شاهی مربوط است. ولیعهد، پسر دوم پادشاه فقید و ملکه است که در سال ۱۹۵۲ در بانکوک به دنیا آمده، در بریتانیا و استرالیا درس خوانده و در آلمان نیز زندگی کرده است.

او شخصیتی جنجالی است و به خاطر رفتارهای عجیب و غریبش معروف است. سه بار ازدواج کرده و هفت فرزند دارد. او در ژانویه ۱۹۷۷ با دخترعموی خود ازدواج کرد و یک سال بعد با یک فرزند دختر از او جدا شد.

او هم چنین صاحب درجات و القاب نظامی است. در ۱۹۷۵ به ارتش پیوست و فرمانده گارد شاهی تایلند شد و به دلیل خدمت در کنار نیروهای آمریکا، بریتانیا و کانادا به درجه خلبانی جنگنده رسید.

واجیرالونگ کورن در سال ۲۰۰۱، بعد از جدایی از همسر دومش که یک هنرپیشه بود، برای بار سوم و این بار با یک زن از خانواده ای معمولی ازدواج کرد که این ازدواج هم تنها تا ۲۰۱۴ دوام آورد.

حیات سیاسی ولیعهد تایلند نیز همچون زندگی خصوصی اش پر آشوب بوده است. در دوران اغتشاشات سال های اخیر در تایلند در حالی که پادشاه برای حفظ نظم اجازه برقراری حکومت نظامی در کشور را داده بود، پسرش مشکوک به همکاری با دیکتاتور نظامی بوده است. او همچنین متهم است که در جریان کودتای ۲۰۱۴ با نخست وزیر پیشین این کشور تاکسین شیناواترا در پیوند بوده است.

هم زمان با آغاز سوگواری ها برای شاه پیشین تایلند، ولیعهد او ماها واجیرالونگ کورن خواسته است تا مراسم تاجگذاری اش به تعویق بیفتد. بسیاری از کارشناسان نگران آینده مبهم این کشور آسیای جنوب شرقی پس از به تخت نشستن پادشاه جدید هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وداع بزرگ با پادشاه بهومیبول

جشن بزرگ هندوها در مالزی؛ باورمندانی که به نشانه توبه قلاب به پوست خود می‌زنند

دادگاهی در تایلند فردی را به اتهام اهانت به خانواده سلطنتی به ۵۰ سال زندان محکوم کرد