مقتدی صدر خطاب به اردوغان: قبل از این که بیرونت کنیم، با احترام از عراق خارج شو

مقتدی صدر خطاب به اردوغان: قبل از این که بیرونت کنیم، با احترام از عراق خارج شو
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مقتدی صدر، رهبر جریان صدرعراق از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه درخواست کرد پیش از آن که دیر شود، «نیروهای کشورش را با احترام» از پایگاه بعشیقه در استان نینوا خارج کند.

در روزهای گذشته اختلاف میان بغداد و آنکارا بر سر حضور نیروهای زمینی ترکیه در پایگاه بعشقیه تشدید شده است. حیدر عبادی، نخست وزیر عراق رسما از ترکیه خواست تا به حضور غیرقانونی نیروهایش در عراق خاتمه دهد. با این حال رئیس‌جمهوری ترکیه به وی پاسخ داد «حد خودت را بدان… تو هم‌قواره و هم‌سنخ و هم‌سطح من و طرف صحبت من نیستی». ترکیه می‌گوید که نیروهای این کشور به درخواست مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان به خاک این کشور وارد شده اند. برخلاف تخاصم میان آنکارا و بسیاری از سازمان‌های سیاسی کردِ ترکیه و سوریه، این کشور روابط بسیار خوبی با حزب دموکرات کردستان عراق دارد.

تهدید مقتدی صدر علیه اردوغان در حالی صورت گرفته که این روحانی پرنفوذ شیعه، یکی از منتقدان اصلی عملکرد دولت عراق است. وی در ماه‌های گذشته به همراه هزاران تن از هوادارانش دست‌کم دو بار در منطقه سبز بغداد علیه فساد گسترده و ناکارآمدی دستگاه اجرایی این کشور، تظاهرات برگزار کرده بود. آقای صدر سه روز پیش هم نسبت به رای دادگاه قانون اساسی کشورش به نفع نوری‌ مالکی، نخست وزیر پیشین به شدت اعتراض کرد.

مقتدی صدر که به عنوان رهبر جریان شبه‌نظامی سرایا السلام (جیش المهدی) شناخته می‌شود، پیشتر نظامیان ترکیه در عراق را اشغالگر خوانده و آن‌ها را با سربازان آمریکایی حاضر در عراق مقایسه کرده بود.

از زمان حمله آمریکا و متحدانش به عراق در سال ۲۰۰۳ و سقوط صدام حسین، دولت مرکزی این کشور توانایی اعمال کنترل موثر بر بسیاری از مناطق خاک خود را از دست داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا حمله به سفارت سوئد در بغداد را «قویا» محکوم کرد

کره شمالی از آزمایش کلاهک موشک کروز «فوق العاده بزرگ» خبر داد

پلیس اکوادور به قیمت قطع روابط دیپلماتیک از دیوار سفارت مکزیک بالا رفت تا محکوم فراری را دستگیر کند