«به قهرمانان سوری لایپزیگ نشان افتخار آلمان اعطاء شود»

«به قهرمانان سوری لایپزیگ نشان افتخار آلمان اعطاء شود»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی از سیاستمداران آلمان می گویند به پناهجویان سوری که هموطن مظنون و تحت تعقیب خود را در شهر لایپزیگ دستگیر و تحویل پلیس دادند نشان و صلیب افتخار آلمان اعطاء…

آگهی

برخی از سیاستمداران آلمان می گویند به پناهجویان سوری که هموطن مظنون و تحت تعقیب خود را در شهر لایپزیگ دستگیر و تحویل پلیس دادند نشان و صلیب افتخار آلمان اعطاء شود.

این مظنون از شهر کمنیتس آلمان گریخته و در لایپزیگ دنبال سرپناه بود تا این که سه پناهجوی سوری که او را شناسایی کرده بودند او را از ایستگاه قطار این شهر به آپارتمان خود می برند و دوست و پایش را می بندند.

یکی از سه پناهجوی سوری که نام و عنوانش به دلایل امنیتی فاش نمی شود گفت:«صبح روز یکشنبه به استخر رفتیم، در راه برگشت از طریق فیسبوک متوجه شدیم که او تحت تعقیب است. وقتی به خانه رسیدیم دست و پایش را بستیم و با پلیس تماس گرفتیم.»

اما پناهجویان زبان آلمانی و ماموران پلیس آلمان زبان عربی نمی دانستند. مکالمه تلفنی فایده ای نداشت و چاره در این بود تا پناهجویان یکراست به پاسگاه پلیس بروند.

مشکل زبان در پاسگاه پلیس کماکان باقی بود تا این که عکسی که سوری ها با موبایل از مظنون تحت تعقیب و با دست و پای بسته گرفته بودند نیت و خواست آنها را آشکار ساخت و پلیس منظور آنها را فهمید.

یکی از سه پناهجوی سوری که اکنون در آلمان قهرمانان لایپزیگ خوانده می شوند در ادامه گفت مظنون تحت تعقیب «به ما پیشنهاد پول و رشوه کرد. به او گفتیم مهم نیست که چقدر پیشنهاد می دهد، آزادش نمی کنیم و او را با سیم بستیم.»

مظنونی که واحدهای ضدتروریسم آلمان با انتشار تصاویر وی در پی او بودند جوانی ۲۲ ساله بنام جابر البکر بود که قصد طرح ریزی و اجرای عملیات تروریستی از جمله انفجار بمب در فرودگاه برلین را داشته است، مشابه حملات پاریس و بروکسل.

مقامات امنیتی آلمان گفته اند شواهدی در دست است که نشان می دهد وی توسط داعش آموزش دیده است.

پلیس از محل سکونت وی یک و نیم کیلوگرم مواد منفجره خطرناک و پرقدرت کشف کرده است.

جابرالبکر سال گذشته همراه با موج پناهجویان وارد آلمان شد و چند ماه بعد با تقاضای پناهندگی وی موافقت شد.

پلیس آلمان با انتشار عکس وی در صفحه فیسبوک پناهجویان سوری خواستار همکاری و کمک آنان برای دستگیریش شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هدف مظنون بازداشت شده در آلمان: طراحی حمله ای شبیه به حملات پاریس و بروکسل

دستگیری فرد مظنون به طراحی برای بمب گذاری در آلمان

شیرین‌کاری مستخدم موزه چگونه سر از گالری آلمان در آورد؟