توافق دولت کلمبیا با ارتش آزادیبخش ملی برای آغاز مذاکرات صلح

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
توافق دولت کلمبیا با ارتش آزادیبخش ملی برای آغاز مذاکرات صلح

ارتش آزادیبخش ملی کلمبیا با آغاز مذاکرات رسمی صلح با دولت این کشور موافقت کرد. بدین ترتیب، قرار است شورشیان ارتش آزادیبخش ملی مذاکره با دولت خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا را از روز ۲۷ اکتبر (ششم آبان) آغاز کنند.

رئیس جمهوری کلمبیا روز جمعه گذشته برای تلاشهایش در راستای پایان بخشیدن به بیش از نیم قرن جنگ داخلی با گروه چپگرای فارک برنده جایزه صلح نوبل شد.

خوان مانوئل سانتوس روز دوشنبه اظهار داشت: «مذاکرات با ارتش آزادیبخش ملی در مورد جدول زمانی منتشر شده در روز ۳۰ مارس گذشته، روز ۲۷ اکتبر آغاز خواهد شد. آغاز فرایند آزادی اسیران برای به تحقق پیوستن این امر ضروری بود تا دیگر هرگز فردی در کلمبیا از طرف ارتش آزادیبخش ملی در اسارت نباشد.»

الهام بخش گروه شورشی ارتش آزادیبخش ملی که از پنج دهه پیش تاکنون در جنگ با دولت کلمبیا به سر می برند، انقلاب کوبا بوده است. از ماه ژانویه سال ۲۰۱۴ این گروه گفتگوهایی را با دولت کلمبیا در مورد آغاز مذاکرات صلح انجام داده است.

شورشیان ارتش آزادیبخش ملی طی ماههای اخیر چند تن از افرادی را که در اسارت این گروه بودند، آزاد کرده اند.

بنا به توافقی که بین ارتش آزادیبخش ملی و دولت کلمبیا در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا به امضا رسید، مذاکرات صلح بین دو طرف در اکوادور انجام خواهد شد.

توافق بر سر آغاز مذاکرات صلح با ارتش آزادیبخش ملی در حالی به دست آمده است که رای دهندگان کلمبیایی در همه پرسی روز دوم اکتبر با توافق صلح به دست آمده با گروه فارک مخالفت کردند.

ارتش آزادیبخش ملی پس از گروه فارک بزرگترین گروه شورشی در کلمبیا محسوب می شود.