برندۀ صلح نوبل جایزۀ مالی اش را به قربانیان جنگ داخلی کلمبیا می بخشد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
برندۀ صلح نوبل جایزۀ مالی اش را به قربانیان جنگ داخلی کلمبیا می بخشد

خوآن مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا و برندۀ جایزۀ نوبل روز یکشنبه اعلام کرد مبلغ ۹۲۵ هزار دلار این جایزه را به قربانیان جنگ داخلی در این کشور اهدا می کند.

وی که در مراسم دعای روز یکشنبه در شهری در غرب کلمبیا شرکت کرده بود ضمن اعلام این تصمیم خود بر ادامۀ تلاش هایش برای دستیابی به صلح تاکید کرد.

رئیس جمهوری کلمبیا در این باره گفت: «قربانیان این جنگ قربانیان بیشتری در آینده نمی خواهند و این قربانیان درس بزرگی به من دادند. آنها مرا به یاد چیزی انداختند که خیلی مهم است و آن هم توانایی بخشیدن و آشتی است که می تواند بر نفرت و انتقام پیروز شود.»

کمیتۀ نوبل روز جمعه رئیس جمهوری کلمبیا را به خاطر تلاش هایش برای صلح با فارک و توافق با این گروه بعنوان برندۀ جایزۀ صلح نوبل امسال معرفی کرد. توافقنامۀ صلح که میان فارک و دولت کلمبیا توسط رهبران این دو طرف به امضا رسید در جریان همه پرسی که روز دوم اکتبر در این کشور برگزار شد توسط مردم مورد مخالفت قرار گرفت.

در پی این مخالفت، رئیس جمهور کلمبیا و رهبران فارک با تایید بر ادامۀ آتش بس در کشور، بر ادامۀ گفت و گوها بمنظور ایجاد تغییرات قابل قبول برای همگان تاکید کردند.