اعتراض دانشجویان آفریقای جنوبی علیه تبعیض نژادی و افزایش شهریه ها

اعتراض دانشجویان آفریقای جنوبی علیه تبعیض نژادی و افزایش شهریه ها
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پلیس و دانشجویان آفریقای جنوبی روز دوشنبه بار دیگر در ژوهانسبورگ، پایتخت این کشور با یکدیگر درگیر شدند.

آگهی

پلیس و دانشجویان آفریقای جنوبی روز دوشنبه بار دیگر در ژوهانسبورگ، پایتخت این کشور با یکدیگر درگیر شدند. پلیس آفریقای جنوبی ۱۱ نفر را در رابطه با ناآرامی ها بازداشت کرده است.

در این درگیری دانشجویان به سمت پلیس سنگ پرتاب کردند و پلیس نیز برای پراکندن آنها گاز اشک آور شلیک کرد. این درگیری در ادامه اعتراض های دانشجویی است که از اواسط ماه گذشته میلادی در مخالفت با افزایش ناگهانی شهریه ها آغاز شد.

در حال حاضر شهریه ورود به دانشگاهها در آفریقای جنوبی بین ۱۹۰۰ تا ۳۸۰۰ یورو در سال است. بر اساس اعلام دولت این رقم برای سال تحصیلی ۲۰۱۷، هشت درصد افزایش خواهد یافت.

معترضان خواستار تحصیل رایگان و بدون تبعیض اند. به گفته معترضان، سیاه پوستان قربانی تبعیض نژادی نظام آموزشی آفریقای جنوبی اند. بر اساس آمار هر ساله بیش از ۲۷ درصد از دانشجویان سفید پوست از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند در صورتی که این رقم برای سیاه پوستان تنها کمی بیش از ۵ درصد است.

یک دانشجوی معترض می گوید: «اگر ما از تحصیل عقب بمانیم این تقصیر دانشجویان نیست بلکه مقصر دولت است. برای اینکه نمی توانند با یک بحران ملی مقابله کنند. این بحران دیروز به وجود نیامده، سال های سال است که وجود دارد و اکنون به این مرحله رسیده است.»

دولت آفریقای جنوبی همچنین تعدادی از دانشجویان را ادامه تحصیل معلق کرده است. این افراد در اعتراض به تصمیم دولت دست به اعتصاب غذا زده اند.

یکی از این دانشجویان می گوید: «ما دانشجویان تعلیق شده اعتصاب غذا کردیم برای این که به صورت غیر قانونی محروم شده ایم. هیچ دلیل قانونی و مشروعی برای تعلیق ما ارایه نشده است. این کار را کرده اند تا جنبش دانشجویی را به سکوت وادارند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آذربایجان رهبر سابق قره‌باغ را دستگیر کرد؛ نزدیک به ۵۰ هزار آواره به ارمنستان گریختند

تحصیل در کدام دانشگاه آمریکایی آینده شغلی شما را تضمین می‌کند؟

روایت معترضی که در بحبوحه جنبش «زن، زندگی، آزادی» ربوده شد؛ در اسارت بر دانشجوی بلوچ چه گذشت؟