حزب عدالت و توسعه بار دیگر در مراکش به پیروزی رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
حزب عدالت و توسعه بار دیگر در مراکش به پیروزی رسید

اسلامگرایان میانه رو توانستند جمعه گذشته بار دیگر در انتخابات پارلمانی مراکش به پیروزی برسند.

حزب اسلامگرای «عدالت و توسعه» توانست با این انتخابات به ۱۲۵ کرسی در پارلمان این کشور دست یابد که ۱۸ کرسی بیشتر از انتخابات سال ۲۰۱۱ میلادی است.

به این ترتیب عبدالله بنکیران، نخست وزیر این کشور همچنان در مقام خود باقی خواهد ماند.

اما این نتیجه رضایت شهروندان مراکش را به همراه نداشت چراکه مشارکت در انتخابات پارلمانی پایین بود و تنها نیمی از صاحبان حق رای به پای صندوق ها رفتند. بر این اساس نظر شهروندان درباره نتیجه انتخابات بسیار متفاوت است.

خالد، راهنمای گردشگران می گوید: «هیچ جایگزینی بهتر از اینها وجود ندارد به همین دلیل مردم یک بار دیگر به آنها اعتماد کردند. امیدواریم نسبت به پنج سال گذشته بهتر عمل کنند.»

فدیجا، معلم مدرسه ابتدایی می گوید: «همه کاری که آنها کردند برداشتن پول از جیب مردم مراکش بوده؛ به همین دلیل همه چیز گرانتر شده است. ما نمی توانیم اینگونه زندگی کنیم. دیگرانی که سر کار بودند، اینگونه عمل نمی کردند.»

حزب لیبرال «اصالت و مدرنیته» نیز که توسط یکی از نزدیکان پادشاه مراکش تاسیس شده است و حزب رقیب نخست وزیر محسوب می شود، تعداد کرسی هایش را از ۴۷ به ۱۰۲ کرسی افزایش داد.

به این ترتیب این دو حزب در مجموع ۶۰ درصد از کل کرسی های پارلمان را از آن خود کردند.

عثمان، دانشجوی حقوق نیز می گوید: «احتمالا آنها مجبور خواهند شد با دیگر احزاب، دست به ائتلاف بزنند. نمی دانم، شاید مجبور شویم چند ماه دیگر دوباره در انتخابات شرکت کنیم.»

مراکش طی پنج سال گذشته با مشکلات اقتصادی و اجتماعی متعددی از جمله نرخ بالای بیکاری جوانان، نرخ بالای بدهی و رشد افراط گرایی اسلامی دست به گریبان بود.