Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آغاز رای گیری برای انتخابات پارلمانی در مراکش

آغاز رای گیری برای انتخابات پارلمانی در مراکش
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حدود ۱۶ میلیون مراکشی روز جمعه برای انتخاب نمایندگان پارلمان این کشور به پای صندوق های رای رفتند.

آگهی

حدود ۱۶ میلیون مراکشی روز جمعه برای انتخاب نمایندگان پارلمان این کشور به پای صندوق های رای رفتند. این دومین انتخابا پارلمانی در این کشور پس از سال ۲۰۱۱ میلادی و “بهار عربی” است.

رای گیری در این انتخابات از ساعت۸ صبح به وقت محلی آغاز و تا ساعات ۱۸ عصر ادامه خواهد یافت. این رای گیری برای انتخاب ۳۹۵ عضو پارلمان در ۹۲ حوزه انتخاباتی صورت می گیرد.

در این دوره از انتخابات ۳۰ حزب و ۷ هزار کاندیدا مشارکت دارند و دو حزب «رویکرد به دموکراسی» و «لیبرال مراکش» انتخابات را تحریم کرده اند.

انتخابات پارلمانی امسال در مراکش با اعلام خبر رسوایی جنسی دو تن از رهبران معروف مذهبی این کشور که از اعضای کادر رهبری حزب حاکم بودند شکل دیگری به خود گرفته است.

این خبر برای نخست وزیر مراکش که از بنیان گذاران جنبش اسلامی موسوم به «وحدت اسلامی و اصلاحات» است در آستانه انتخابات پارلمانی چندان خوشایند نبود و او بلافاصله این دو واعظ اسلامی را از این جنبش اخراج کرد.

این رسوایی همچنین همراهی زنان مراکشی را با حزب اپوزیسیون اصالت و مدرنیته در پی داشت، چرا که این حزب در جریان کمپین های انتخاباتی خود بر موضوع حقوق زنان در این کشور تاکید داشته است.

اگرچه برخی پیش بینی ها حاکی از آنست که حزب اسلامگرای (عدالت و توسعه) به رهبری عبدلی الله بن کیران، نخست وزیر مراکش پیروز این انتخابات خواهد بود اما رقیب اصلی حزب حاکم در انتخابات حزب (اصالت و مدرنیته) است که می تواند مانع کسب اکثریت کرسی ها شود.

بر اساس قانون مراکش در صورتی یک جزب می تواند به تنهایی دولت تشکیل دهد که اکثریت کرسی های پارلمان یعنی ۱۹۸ کرسی را به دست آورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان رمز و راز یکی از بزرگ‌ترین تلماسه‌های کره زمین را کشف کردند‌

پشت صحنه جام حسن دوم، مشهورترین مسابقات گلف مراکش

تلاش‌ امدادگران در ویرانه‌های زلزلۀ مراکش؛ شمار قربانیان به ۲۸۰۰ نفر رسید