Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

واکنش آمریکا به هشدار ایران در مورد مانور عربستان

واکنش آمریکا به هشدار ایران در مورد مانور عربستان
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی در رابطه با هشدار تهران در مورد نزدیک شدن کشتی‌های عربستان به آب‌های ایران در جریان مانور آن کشور در خلیج فارس گفت: «ایالات متحده از آزادی کشتی‌رانی در آن منطقه و دیگر مناطق دنیا حمایت می‌کند.»

به گزارش خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۴ مهر ماه و در جریان کنفرانس خبری مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، یکی از خبرنگاران به موضوع هشدار ایران به عربستان در مورد مانور نظامی این کشور اشاره کرد و پرسید «آیا از منظر وزارت خارجه ایالات متحده این گفته‌ها به معنی افزایش تنش در منطقه است؟»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ گفت که وی شخصا بیانیه سپاه پاسداران ایران را ندیده و وزارت خارجه آمریکا آن را بررسی خواهد کرد. مارک تونر افزود: «اما، اگر آن‌طور که شما می‌گویید است، فکر نمی‌کنم ما به آن به عنوان افزایش تنش نگاه کنیم. البته قطعا این بیانیه سودمند نیست و ما از آزادی کشتی‌رانی در آب‌های آن منطقه، نیز در سراسر جهان، پشتیبانی می‌کنیم.»

در پی رزمایش نیروی دریایی عربستان در تنگه هرمز، سپاه پاسداران ایران روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که شناورهای عربستان سعودی نباید به آب‌های ایران نزدیک شوند. سپاه پاسداران در این بیانیه با اعلام اینکه مانور عربستان «مصداق مشخصی برای تشنج آفرینی و کم کردن امنیت پایدار در خلیج فارس است» نوشت:‌ «به همین لحاظ عبور هیچ یک از شناورهای نظامی شرکت کننده در رزمایش اعلامی از آب های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران مجاز نمی‌باشد و به هیچ وجهی به آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی نزدیک نشوید و حتی از آب‌های بین المللی نزدیک آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران عبور نکنید چرا که ما اعلام می‌داریم این عبور به هیچ وجه مصداق عبور بی‌ضرر نمی‌باشد.»

بیانیه سپاه پاسداران ایران یک روز پس از آن منتشر شد که عربستان سعودی رزمایش دریایی خود در خلیج فارس و دریای عمان آغاز کرد. این کشور روز سه‌شنبه ۱۲ مهر ماه از «بزرگ‌ترین رزمایش دریایی» خود به نام «سپر خلیج ۱» در آب‌های خلیج فارس و تنگه هرمز و دریای عمان خبر داده و گفته بود که در این رزمایش، یگان‌هایی از نیروی دریایی پادشاهی عربستان از ناوگان شرقی حضور دارند که شامل کشتی‌های پادشاهی، قایق های تندرو، هواپیماهای نیروی دریایی، تفنگداران دریایی و یگان‌های امنیتی ویژه می‌شود.

ایران و عربستان سعودی در خصوص اوضاع سوریه و یمن با یکدیگر اختلاف دارند و روابط دیپلماتیک دو کشور نیز در پی اعدام شیخ نمر، روحانی شیعه و حمله به سفارت عربستان در تهران قطع شد. در ماه‌های گذشته اظهارات و پیام‌های تند و متقابل مقامات ایران و عربستان علیه یکدیگر منجر به افزایش تنش لفظی بین دو کشور شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار سپاه به عربستان:‌ به‌هیچ‌وجه به آب‌های ایران نزدیک نشوید

سعید لیلاز به یورونیوز: تحریم‌های اتحادیۀ اروپا به سود بناپارتیسم در ایران است

چرا روحانی از حمله به عین‌الاسد بی‌خبر بود؟ پاسخ کیهان: محرمانه بود، فقط ۱۰ نفر خبر داشتند