آنتونیو گوترس نخست وزیر سابق پرتغال نامزد اصلی دبیر کلی سازمان ملل متحد

آنتونیو گوترس نخست وزیر سابق پرتغال نامزد اصلی دبیر کلی سازمان ملل متحد
نگارش از Euronews

بدنبال عدم مخالف پنج قدرت دارای حق وتو در شورای امنیت، آنتونیو گوترس نخست وزیر سابق پرتغال آماده می شود تا به عنوان دبیر کل آینده سازمان ملل متحد انجام وظیفه…

بدنبال عدم مخالف پنج قدرت دارای حق وتو در شورای امنیت، آنتونیو گوترس نخست وزیر سابق پرتغال آماده می شود تا به عنوان دبیر کل آینده سازمان ملل متحد انجام وظیفه کند. آنتونیو گوترس قبلا در راس آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد بوده است.

ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه و در حالی که تعدادی از نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت او را همراهی می کردند گفت: «امروز پس از ششمین دور رای گیری، ما آشکارا یک کاندیدای برگزیده داریم که نامش آنتونیو گوترس است. ما تصمیم گرفته ایم که ساعت ۱۰ صبح فردا پنجشنبه رای گیری رسمی را انجام دهیم و امیدواریم که با توافق جمعی این کار انجام شود. این چیزی است که ما بدنبالش هستیم. فردا صبح رای گیری رسمی خواهد بود و امیدواریم که آقای گوترس بعنوان دبیر کل سازمان ملل متحد برای ۵ سال آینده انتخاب شود.»

اگر روز پنج شنبه در رای گیری رسمی آقای گوترس بعنوان دبیر کل آینده سازمان ملل انتخاب شود، در مرحله بعد او به مجمع عمومی سازمان ملل معرفی می شود.

ریاست بان کی مون دبیر کل فعلی در پاییز سال جاری به پایان می رسد.

مطالب مرتبط