مطهری خطاب به یزدی: دیدگاه‌های شما یادآور کلیسای قرون وسطی است

مطهری خطاب به یزدی: دیدگاه‌های شما یادآور کلیسای قرون وسطی است
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در نامه‌ای خطاب به رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، رویکرد وی درباره مسابقه فوتبال ایران و کره جنوبی را «غیرقابل هضم و یادآور کلیسای قرون وسطی» دانست.

به گزارش خبرگزاری ایسنا علی مطهری روز دوشنبه ۱۲ مهر ماه در نامه‌ای به محمد یزدی نوشت: «رویکردی مانند آنچه درباره مسابقه فوتبال ایران و کره جنوبی ابراز کردید برایم قابل هضم نیست و معتقدم عده‌ای را از دین گریزان می‌کند و انسان را به یاد اقدامات کلیسای کاتولیک در قرون وسطی می‌اندازد که منجر به گریز مردم اروپا از دین شد.»

بازی حساس دو تیم فوتبال ایران و کره جنوبی در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ قرار است روز سه‌شنبه بیستم مهر ماه (هم‌زمان با روز تاسوعا) در وزرشگاه آزادی تهران برگزار شود . محمد یزدی رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم روز شنبه از وزیر ورزش خواسته بود این مسابقه را لغو کند.

آقای یزدی خطاب به وزیر ورزش ایران گفته بود: «اگر این برنامه را حذف کنید هر زیانی ببینید در برابر آن سودی که از احترام عاشورا به دست می‌آید، برابری می‌کند.» اما علی مطهری در واکنش به این درخواست یزدی در نامه خود نوشت: «در خصوص بازی فوتبال ایران و کره جنوبی در عصر تاسوعا، روشن است که بهتر بود این بازی به زمان دیگری موکول می‌شد. اما اکنون که امکان این امر وجود ندارد و لغو این بازی هم خسارت‌های جبران‌ناپذیر برای کشور دارد، به نظر می‌رسد که ابراز حساسیت بیش از حد نسبت به این موضوع، امری ضد تبلیغ دین به شمار می‌رود. »

نایب رییس مجلس اضافه کرده است:«فرضا مردم برای گلی که ایران به کره جنوبی بزند خوشحال شوند و عده‌ای ابراز شادی کنند آیا این امر به معنی خوشحالی و شادی برای شهادت امام حسین علیه السلام و هتک حرمت و اهانت به ساحت سیدالشهداست؟ علاوه بر این که مردم در چنین موقعیت‌هایی به خوبی می‌دانند که چگونه رفتار کنند.»

نایب رئیس مجلس ایران در بخش دیگری از نامه خود با اشاره به ممنوعیت ازدواج در ماه‌های محرم و صفر نوشت: «همین نگاه است که باعث شده است در دو ماه محرم و صفر مردم ایران مراسم ازدواج برگزار نکنند. چه مانعی دارد غیر از چند روز قبل و بعد از عاشورا و اربعین و سه روز آخر صفر مردم عرفا مجاز به برگزاری مراسم ازدواج باشند.»


محمد یزدی (سمت راست) به وزیر ورزش ایران گفت: شما اگر مسابقه ایران و کره را حذف کنید هر زیانی ببینید در برابر آن سودی که از احترام عاشورا به دست می‌آید برابری می‌کند.

هم‌زمانی مسابقه حساس فوتبال ایران و کره جنوبی با ایام محرم منجر به واکنش برخی از روحانیون پرنفوذ در ایران شده است. مقامات ایران می‌گویند در این خصوص رایزنی‌هایی را با فیفا برای تغییر زمان این مسابقه داشته‌اند اما بی‌نتیجه بوده است. محمدرضا ساکت رئیس سازمان تیم‌های ملی پیشتر به خبرگزاری ایسنا گفته بود: «۱۰ راهکار مختلف برای تغییر زمان دیدار با کره جنوبی را پیش‌بینی کرده بودیم، اما با موافقت فیفا مواجه نشد. در نتیجه سعی می‌کنیم در دیدار با کره جنوبی، در عین حفظ حرمت‌ها و تکریم ایام محرم، سربلند باشیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محسن سازگارا به یورونیوز: درگیری نظامی با اسرائیل به سود خامنه‌ای تمام نخواهد شد

میزان هزینه‌های نظامی ایران در سال ۲۰۲۳؛ چهارم در خاورمیانه و بیست و ششم در دنیا

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند