کلمبیایی ها به توافق دولت و فارک پاسخ «نه» دادند

کلمبیایی ها به توافق دولت و فارک پاسخ «نه» دادند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

همه پرسی در کلمبیا بر سر توافق صلح میان دولت و نیروهای انقلابی موسوم به فارک با شکست روبرو شد.

همه پرسی در کلمبیا بر سر توافق صلح میان دولت و نیروهای انقلابی موسوم به فارک با شکست روبرو شد. بیش از ۵۰ درصد از شرکت کنندگان در این همه پرسی با این توافق مخالفت کرده اند و تنها ۴۹.۷۷ درصد به آن پاسخ آری داده اند.

آگهی

چهارده استان به این همه پرسی پاسخ نه داده اند اما بیشترین آرای مثبت در شهرهای بزرگ به صندوقها انداخته شده است.

خوآن مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا بلافاصله پس از رد این توافقنامۀ صلح از سوی کلمبیایی ها، در پیامی گفت: «حالا باید با همدیگر تصمیم بگیریم و راهی را برای صلح انتخاب کنیم. صلح چیزی است که همۀ ما می خواهیم و هنوز هم ممکن است. من تسلیم نخواهم شد و تا آخرین دقیقۀ ریاست جمهوری ام برای استقرار صلح تلاش خواهم کرد.»

رودریگو لوندونو، رهبر فارک نیز در واکنش به پاسخ نه به این همه پرسی با تاکید بر ادامۀ صلح گفت: «فارک روند صلح را ادامه خواهد داد و از این پس تنها از کلمات به جای سلاح برای ساختن آینده استفاده خواهد کرد.» بیش از ۷۰۰۰ عضو نظامی فارک بر طبق این توافقنامه سلاح هایشان را زمین می گذارند.

مخالفان این صلح می گویند اعضای فارک جنایتکارند و این توافق به آنها اجازه می دهد به آسانی در جامعۀ کلمبیا ادغام شوند.

فرانسیسکو سانتوس، رهبر کارزار «نه به توافق صلح» پس از اعلام نتایج گفت: «پیروزی کارزار نه در واقع پیروزی برای صلح همراه با عدالت است. این یک پیروزی برای بخشیدن و آشتی است، پیروزی نه در واقع صلح بیشتری در خود دارد و همۀ ما را در خود می گیرد، صلحی که پایدارتر است. به فارک هم می گویم آرام باشید چرا که ما این روند رسیدن به این نتیجه را تضمین می کنیم.»

روسای فارک و دولت کلمبیا سرانجام پس از چهار سال مذاکره روز بیست و هفتم سپتامبر این توافقنامۀ صلح را در شهر کارتاژنا امضا کردند.

بر طبق این توافق، اعضای فارک که مرتکب جنایت جنگی نشده باشند می توانند با درخواست عفو دوباره به جامعۀ کلمبیا بازگردند. این توافق صلح همچنین به اعضای فارک امکان می دهد با ورود به دنیای سیاست، در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی که قرار است در سال ۲۰۱۸ برگزار شود، در قالب یک حزب سیاسی شرکت کنند. در این توافق ۱۰ کرسی بدون انتخابات در کنگرۀ کلمبیا برای فارک در نظر گرفته شده است.

آلوارو اوریبه، رئیس جمهور پیشین کلمبیا که از مخالفان سرسخت این توافق صلح و از رهبران کارزار نه است می گوید اعضای فارک باید زندانی شوند و حق شرکت در هیچ انتخاباتی را ندارند.

طی ۵۲ سال جنگ داخلی در کلمبیا بیش از ۲۶۰ هزار نفر کشته و دست کم ۴۵ هزار نفر نیز ناپدید شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه پرسی در کلمبیا برای صلح با فارک؛ پیش بینی پیروزی کارزار «آری»

همه‌پرسی تاریخی در استرالیا برای به رسمیت شناختن حقوق بومیان کشور

سرپیچی ورشو از خواست بروکسل؛ لهستان برای مقابله با ورود مهاجران غیرقانونی همه‌پرسی برگزار می‌کند