ترزا مِی: قبل از پایان ماه مارس آینده روند خروج بریتانیا رسما آغاز می شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ترزا مِی: قبل از پایان ماه مارس آینده روند خروج بریتانیا رسما آغاز می شود

ترزا مِی نخست وزیر بریتانیا روز یک شنبه اعلام کرد که روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا قبل از پایان ماه مارس سال ۲۰۱۷ میلادی (حدود ۶ ماه دیگر) آغاز می شود. بزرگترین تغییر در سیاست بریتانیا بعد از جنگ جهانی دوم.

ترزا می نخست وزیر بریتانیا گفت: «در حال حاضر اتحادیه اروپا از زمانبندی خروج آگاه است، البته تاریخ دقیق هنوز مشخص نیست اما آنها می دانند که این تصمیم در سه ماهه اول سال آینده خواهد بود و ما می توانیم کارهای آماده سازی اجرای آنرا آغاز کنیم و با شروع آن فرایند مذاکرات را بتدریج پیش خواهیم برد.»

ترزا می بدون اشاره به جزئيات دسترسی به بازار واحد اروپا به بی بی سی گفت: «خواسته من توافق برای تجارت کالاها و خدمات است و آنچه ما در حال حاضر به همراه دیوید دیویس (وزیر برکسیت) و دپارتمانش که مسئول این پرونده است انجام می دهیم گوش دادن به دیدگاههای تجار در بریتانیا است. گوش دادن به دیدگاههای بخش های مختلف و اولویت های آنهاست.»

لغو قانون ۱۹۷۲ اتحادیه اروپا که به معنای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپاست احتمالا در تابستان سال ۲۰۱۹ میلادی اجرا می شود و از آن زمان است که بریتانیا می تواند هر قانون اروپایی را حذف یا تغییر دهد، موضوعی که در کارزار مخالفان و موافقان خروج بریتانیا در رفراندوم سوم تیرماه ۱۳۹۵ (۲۳ ژوئن ۲۰۱۶) بشدت بحث برانگیز بود.