رفراندوم صلح در کلمبیا برای اجرای توافقنامه دولت با فارک

رفراندوم صلح در کلمبیا برای اجرای توافقنامه دولت با فارک
نگارش از Euronews

بدنبال امضای توافقنامه صلح میان رهبران فارک (نیروهای مسلح مارکسیست انقلابی کلمبیا) و دولت کلمبیا برای پایان دادن به طولانی ترین درگیری مسلحانه در آمریکای لاتین، روز یک شنبه ۱۱ مهرماه (۲ اکتبر ۲۰۱۶) بر

بدنبال امضای توافقنامه صلح میان رهبران فارک (نیروهای مسلح مارکسیست انقلابی کلمبیا) و دولت کلمبیا برای پایان دادن به طولانی ترین درگیری مسلحانه در آمریکای لاتین، روز یک شنبه ۱۱ مهرماه (۲ اکتبر ۲۰۱۶) برای اجرای این توافقنامه همه پرسی برگزار می شود.

امبرتو دو لا کایه رئیس تیم مذاکره کننده دولت کلمبیا با فارک درباره این همه پرسی گفت: «کسانی که رای «آری» می دهند تنها رای به پایان فارک بعنوان یک سازمان مسلح نمی دهند بلکه مسیر جدید، مفید و مناسبی برای آینده کلمبیا باز می کنند. مردم حق دارند «نه» بگویند اما مهم است که از پیامدهای رای شان آگاه باشند. امیداورم همه ما به عنوان کلمبیایی آینده کشور را در نظر بگیریم.»

از سوی دیگر کارزار «نه» به این توافقنامه به رهبری آلوارو اوریبه رئیس جمهور پیشین کلمبیا مخالف توافق با گروه فارک است. نظرسنجی ها گویای آنست که مخالفان این توافقنامه در اقلیت هستند و کارزار «آری» برنده این همه پرسی خواهد بود.

آلوارو اوریبه در سخنانی درباره این همه پرسی گفت: «ما یعنی کسانی که رای نه می دهیم در همبستگی با کسانی که رای آری می دهند می گوییم که ما نیز خواهان صلح هستیم. نگرانی ما رای آری دادن نیست، ترس ما این است که در قانون اساسی مان شاهد تضعیف دموکراسی در برابر تروریسم باشیم.»

مخالفان توافق با فارک بیشتر نزدیکان و خانواده های قربانیان خشونت های دهه های گذشته اند. آنها نگران مصونیت فارک از مجازات اند.

ناتالیا اوروزکو خبرنگار یورونیوز از بوگوتا پایتخت کلمبیا گزارش می دهد: «نه بارش باران و نه کارزار رای «نه» هیچ کدام مانع افزایش تظاهرات در سراسر کشور در حمایت از روند صلح نشده است. آخرین نظرسنجی ها گویای رای مثبت ۶۷ درصد کلمبیایی ها به توافقنامه ایست که در هاوانا امضا شده است.»

مطالب مرتبط