Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

شیمون پرز با حضور رهبرانی از سراسر دنیا به خاک سپرده شد

شیمون پرز با حضور رهبرانی از سراسر دنیا به خاک سپرده شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با حضور رهبرانی از سراسر دنیا از جمله باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، امروز جمعه در اورشلیم (بیت المقدس)، پیکر شیمون پرز رئیس جمهوری پیشین اسرائیل در آرامگاه ملی این کشور در کوه هرتسل دفن…

آگهی

با حضور رهبرانی از سراسر دنیا از جمله باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، امروز جمعه در اورشلیم (بیت المقدس)، پیکر شیمون پرز رئیس جمهوری پیشین اسرائیل در آرامگاه ملی این کشور در کوه هرتسل دفن شد.

آقای پرز چهارشنبه ۷ مهر (۲۸ سپتامبر) بر اثر سکته و خونریزی مغزی در سن ۹۳ سالگی درگذشت.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت:«شیمون از این اصل دفاع می کرد که صلح امنیت حقیقی است. اگر صلح باشد امنیت نیز خواهد بود. اما من در خاورمیانه از این اصل دفاع کردم که امنیت شرط اساسی در رسیدن به صلح است. می دانید در پایان به چه نتیجه ای رسیدم؟ با گذشت زمان هر دو ما درست فکر می کردیم.»

شیمون پرز انتقادهایی به سیاستهای دولت بنیامین نتانیاهو در قبال فلسطینیها داشت اما همانند نخست وزیر اسرائیل، ایران را یکی از بزرگترین تهدیدهای خاورمیانه می دانست.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز گفت:«آخرین بازمانده از نسل بنیانگذار اسرائیل رفت. ارمغان دستاوردهایی که شیمون در طول زندگی خود کسب کرد برای هزاران نفر بود. او درک کرده بود که بهتر است تا پایان به حیات خود بر روی زمین نه با حسرت برای گذشته بلکه با رویایی که هنوز به تحقق نپیوسته ادامه دهد.»

از شیمون پرز به عنوان یکی از معماران و آخرین بازماندگانِ نسلی از سیاستمداران یاد می شود که کشور اسرائیل را بنیان نهادند و شکل دادند.

آقای پرز طراح برنامه هسته ای اسرائیل خوانده می شود اما شهرتش در جهان بیشتر بخاطر امضای معاهده اسلو با سازمان آزادی بخش فلسطین در اسلو، پایتخت نروژ، در سال ۱۹۹۳ میلادی است.

با امضای این پیمان دولت اسرائیل و سازمان آزادیبخش فلسطین یکدیگر را به رسمیت شناختند و شیمون پرز، اسحاق رابین و یاسر عرفات بطور مشترک جایزه صلح نوبل سال ۱۹۹۴ میلادی را دریافت کردند.

محمود عباس رئیس، تشکیلات خودگردان فلسطین نیز از حاضران در مراسم امروز بود. گروه حماس که نواره غزه را اداره می کند حضور آقای عباس در اورشلیم و در مراسم خاکسپاری شیمون پرز را محکوم کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف کوزه‌های باستانی متعلق به ۳۳۰۰ سال پیش از لاشه یک کشتی غرق‌شده در سواحل اسرائیل

«رکوردشکنی» صادرات نظامی اسرائیل؛ مشتریان کدام کشورها هستند؟

انحلال کابینه جنگ اسرائیل؛ نتانیاهو از این پس در مورد جنگ با چه افرادی مشورت خواهد کرد؟