واکنش ها در تیمبوکتو نسبت به محکومیت عضو سابق شبه نظامیان اسلامگرای مالی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
واکنش ها در تیمبوکتو نسبت به محکومیت عضو سابق شبه نظامیان اسلامگرای مالی

رای دادگاه بین المللی کیفری لاهه مبنی بر محکومیت عضو سابق شبه نظامیان اسلامگرای مالی به نه سال حبس واکنش های مختلفی را در تیمبوکتو، پایتخت به همراه داشت.

دیوان لاهه احمد فقی مهدی را در مورد تخریب مکان های مقدس مسلمانان مجرم شناخت. عده ای خواهان بخشش او هستند و عده ای دیگر نیز این حکم را برای حفظ میراث فرهنگی مناسب ارزیابی کرده اند.

رئیس برنامه فرهنگی و ناظر یونسکو بر بازسازی بناهای آسیب دیده تیمبوکتو در این باره گفت: «دادگاه تنها به دنبال محکوم کردن احمد فقی نبود بلکه می خواست مردم را متوجه این موضوع بکند که درست مثل وقتی که آدم می کشید اگر میراث فرهنگی را هم از بین ببرید محکومیت و مجازات در انتظارتان است. این مهمترین پیامی بود که ما دریافت کردیم.»

احمد فقی مهدی در راس یک گروه از شبه نظامیان اسلامگرای تندور«انصارالدین» در بهار سال ۲۰۱۲ طی حمله ای ۱۰ زیارتگاه مسلمانان را در تیمبوکتو تخریب کرده. از این مجموعه ۹ تای آنها در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده بودند. بیشتر بناهای تخریب شده مربوط به قرن چهاردهم میلادی است.

این نخستین بار است که تخریب آثار فرهنگی در دادگاه بین المللی کیفری بعنوان جنایت جنگی شناخته می شود. متهم پیشتر در ماه اوت ضمن اعتراف به جرم خود، اظهار پشیمانی و درخواست بخشش کرده بود.

از نظر اسلامگرایان تندرو مقبره ها و زیارتگاه ها نماد کفر و بت پرستی اند و باید تخریب شوند.