آمریکا؛ چشم انداز توسعه ساخت خودروهای بدون راننده

آمریکا؛ چشم انداز توسعه ساخت خودروهای بدون راننده
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی شرکتهای خودروسازی آمریکایی برای خودکار ساختن هر چه بیشتر وسایل حمل و نقل در تلاشند.

آگهی

گزارش تفصیلی

شرکتهای خودروسازی آمریکایی برای خودکار ساختن هر چه بیشتر وسایل حمل و نقل در تلاشند. در همین حال روز دوشنبه دولت باراک اوباما مقررات ۱۵ ماده ای را به اجرا گذاشت که این شرکتها در هنگام تولید خودروهای بدون راننده باید آن را رعایت کنند.

شرکتهای سازنده باید بویژه توضیح بدهند که خودروهای بدون راننده در وضعیتهای دشوار جاده ای چگونه واکنش نشان می دهند.

برای نمونه در تصاویر مدار بسته ای که ماه فوریه سال جاری ضبط شده یک خودروی بدون راننده وابسته به شرکت «گوگل مپ» برای اینکه به کیسه های شن کنار جاده برخورد نکند به اشتباه با بدنه یک اتوبوس شهری برخورد کرد.

کاخ سفید امیدوار است شرکتهای خودروسازی با در نظر گرفتن قوانین تازه از نگرانی شهروندان آمریکایی بکاهند.

در ماه مه نیز سرنشینان خودرویی که در حالت خودکار در حال حرکت در جاده های ایالت فلوریدا بود در تصادف کشته شدند.

در همین حال، شرکتهای خودروسازی می گویند اینگونه خودروها میزان مرگ و میر جاده ای را کاهش می دهند. در سال گذشته نزدیک به ۴۰ هزار نفر در تصادفات جاده ای کشته شدند.

کریس اورمسون، مدیر خودروهای بدون راننده گوگل می گوید: «گمان می کنم یکی از چیزهایی که باید به آن اشاره کرد توانایی این تکنولوژی برای نجات جان افراد است. در واقع، ۹۴ درصد تصادفات جاده ای بدلیل خطای انسانی است. اگر بتوانیم این تکنولوژی را بهینه کنیم، آن زمان ما برنده میدان خواهیم بود.»

اکنون بر اساس قوانین بیشتر ایالتهای آمریکا، یک راننده با گواهی رانندگی باید پشت فرمان حضور داشته باشد. این نیز یکی از پرسشهایی است که دولت فدرال باید علی رغم نظر مقامهای ایالتی درباره آن تصمیم گیری کند.

برخی شهرهای آمریکا در استفاده از این فناوری پیشگام بوده اند. شرکت تاکسی یاب اوبر اقدام به اجاره خودروهای بدون راننده در شهر پیتسبورگ واقع در ایالت پنسیلوانیا کرده است. این شهر از این تکنولوژی تازه استقبال خوبی کرده است.

شهردار پیتسبورگ در این باره می گوید: «این به ما امکان حضور در خط مقدم یک اقتصاد تازه نفس را می دهد که زیر بنایش را فناوری خودروهای بدون راننده می سازد.»

رقابت میان شرکتهای خودروسازی برای صنعتی ساختن اینگونه خودروها بسیار بالاست. به گمان ناظران دنیای صنعت، تا ۵ سال دیگر، خودروهای بدون راننده بخش مهمی از جابجایی مردم را انجام خواهند داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آزمون بر سر راه بایدن در خطرناک‌ترین لحظه؛ آیا خاورمیانه درگیر جنگی تمام‌عیار می‌شود؟

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ آنچه باید پیش از شروع محاکمه کیفری ترامپ بدانیم

مقامات آمریکایی می‌گویند بایدن به دنبال تشویق اسرائیل به کاهش تنش‌ها است