ایران و کوبا، متحدان متفاوت

ایران و کوبا، متحدان متفاوت
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسن روحانی در جریان سفر خود به قاره آمریکا عصر دوشنبه ۲۹ شهریور به وقت محلی (بامداد سه شنبه ۳۰ شهریور به وقت تهران) وارد هاوانا پایتخت کوبا شد. هیئتی از مشاوران دولتی و نیز محمد جواد ظریف، وزیر خارجه، رئیس جمهوری ایران را در این سفر همراهی می کنند. روحانی در ابتدای بازدید ۲۴ ساعته خود از کوبا با همتای خود رائول کاسترو دیدار کرد. رسانه های دولتی کوبا همچنین تصاویری از ملاقات رئیس جمهوری ایران با چهره کاریزماتیک کوبا، یعنی فیدل کاسترو منتشر کردند. فیدل کاسترو ۹۰ ساله پایه گذار انقلاب کوبا و رئیس جمهوری این کشور بود که در حدود ده سال پیش قدرت را به برادر خود واگذار کرد.

آگهی

تمامی دیدارهای هیئت بلند پایه ایرانی در هاوانا بر محور تفاهم و به قول رسانه‌های کوبا یادآور «برادری» دو کشور بود. هر دو کشور همواره مواضع تقریبا مشابهی در برابر سیاست های غرب و به ویژه آمریکا داشته اند. در طول سال‌های گذشته کوبا همواره از برنامه صلح آمیز هسته ای ایران دفاع کرده و ایران نیز به طور مداوم در مجامع بین المللی ضدیت خود با تحریم‌ها علیه کوبا را اعلام کرده است. وجه مشترک دیگر ایران و کوبا در عرصه سیاست خارجی آن است که هر دو کشور به تازگی و به ویژه به لطف سیاست دموکرات‌ها که هم اکنون قدرت را در آمریکا در دست دارند، تا حدود زیادی از زیر بار فشارهای بین المللی بیرون آمده اند. آمریکا اخیرا روابط خود با کوبا را از سر گرفته و از سوی دیگر در قالب گروه ۱+۵ با دیگر قدرت‌های جهانی تصمیم به برداشتن تحریم‌ها علیه تهران گرفته است.


در زمان بازدید رئیس جمهوری ایران از کوبا، نمایندگان دو دولت ضمن تأکید بر لزوم تبادلات اقتصادی، یک یادداشت تفاهم در زمینه های بهداشت، پژوهش، آموزش، دارو و فناوری پزشکی امضا کردند. این در حالی است که دو کشور با وجود اشتراکات فراوان در زمینه سیاست خارجی با مواضع “انقلابی و غرب ستیزانه“، در بسیاری از زمینه ها تشابه چندانی ندارند. برای مثال نظام بهداشتی و پزشکی در کوبا با سامانه های بیمه و پزشکی ایران تشابه خاصی ندارد. در حالی که دارو و درمان در کوبا به شیوه بیمه همگانی و رایگان است، در ایران نه تنها بیمه به صورت مطلق همگانی نیست، بلکه در عمل درمان بیماران بسیار هزینه‌بر است و تعیین رابطه میان بیمار، پزشک و نظام سلامت در این کشور بسیار دشوار است.

از سوی دیگر در جریان بازدید اخیر روحانی به عنوان رئیس دولت یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان نفتی جهان با رئیس جمهوری کوبا به عنوان یک کشور مصرف کننده انرژی، هیچ گفتگو یا چشم اندازی برای همکاری در زمینه انرژی مطرح نشد. به گزارش خبرگزاری فرانسه دو کشور دوست و متحد هیچ گفتگویی در این زمینه انجام ندادند و این در حالی است که به دنبال مشکلات اقتصادی اخیر در ونزوئلا، کوبا از مدت ها پیش دیگر قادر به تأمین تمامی نیاز خود به انرژی از این کشور نیست. کوبا برای نگاه داشتن اقتصاد لرزان خود به ویژه نیاز مبرمی به منابع انرژی دارد. این کشور در سال های اخیر از نظر تولید ناخالص ملی از رده پنجاه و چهارم به رده هفتاد و ششم جهان سقوط کرده است.

رئیس جمهوری ایران که برای شرکت در نشست سران کشورهای غیر متعهد به ونزوئلا رفته بود، در پایان ریاست ایران بر این سازمان، این مسئولیت را برای دوره چهارساله جدید به دولت کاراکاس سپرد. وی روز سه شنبه پس از پایان دیدار خود از کوبا، برای شرکت در هفتاد و یکمین مجمع همگانی سازمان ملل متحد عازم نیویورک شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استخدام نیرو برای جنگ علیه اوکراین؛ کوبا از کشف یک شبکه قاچاق انسان به روسیه خبر داد

تصاویری از هاوانا؛ هزاران کوبایی حامی دولت یاد خوزه مارتی را گرامی داشتند‌

آمریکا جاسوس ارشد کوبا در جنگ سرد را پس از ۲۰ سال آزاد کرد