حمله به دفاتر اپوزیسیون جمهوری کنگو

حمله به دفاتر اپوزیسیون جمهوری کنگو
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در دومین روز آشوب های خیابانی در پایتخت جمهوری کنگو، مردان مسلح دفتر فرماندهی مهمترین حزب اپوزیسیون کنگو، حزب «اتحاد برای دموکراسی و پیشرفت اجتماعی» را به آتش…

در دومین روز آشوب های خیابانی در پایتخت جمهوری کنگو، مردان مسلح دفتر فرماندهی مهمترین حزب اپوزیسیون کنگو، حزب «اتحاد برای دموکراسی و پیشرفت اجتماعی» را به آتش کشیدند. دستکم دو نفر در این حمله سوختند دو نفر دیگر نیز به شدت مجروح شدند.

آگهی

خشونت های شب گذشته شمار کشته شدگان درگیری های آغاز شده در روز دوشنبه را افزایش داده است. بنا به گفته منابع دولتی آمار تلفات انسانی تظاهرات دیروز هفده نفر است درحالیکه منابع غیر رسمی از پنجاه کشته نام می برند.

یکی از اهالی با لباس خونین گفت: «انگار ما اهل کنگو نیستیم، غریبه ایم، چون در کشور خودمان در عذابیم.»

سخنگوی دولت کنگو دخالت نیروهای انتظامی در این حادثه را رد کرده و طرح این مسئله را تنش زا خوانده است. اما شاهدان عینی از حضور یونیفورم پوش ها در صحنه می گویند.

پسر اتین چسکدی، رهبر حزب اتحاد برای دموکراسی و پیشرفت اجتماعی که عضو فعال این حزب نیز هست گفت: «نمی توانیم با این وحشی ها زندگی کنیم. مردم عصبانی هستند و می خواهند به این دیکتاتوری پایان دهند.»

یکی دیگر از اهالی گفت: «ما از این نوع حرکات متاسفیم، غم انگیز و حیرت آور است. این چیزی نیست که ما می خواهیم. پلیس و ارتش قاعدتاً غیرسیاسی هستند و این اصلاً خوب نیست که در این نوع تنش ها درگیر شوند. ناامیدکننده است.»

در حملات شبانه ای که در پایان تظاهرات اعتراض آمیز مخالفان در کینشاسا صورت گرفت، دفاتر چند حزب مخالف دیگر نیز آتش زده شد.

تظاهرات روز دوشنبه در مخالفت با تعویق تاریخ انتخابات ریاست جمهوری و ابقای ژوزف کابیلا در این پست تدارک دیده شده بود. ژوزف کابیلا از سال ۲۰۰۱ تاکنون در جمهوری دموکراتیک کنگو در رأس قدرت جای دارد.

سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از انتشار خشونت در جمهوری کنگو خواستار تحقیقات شده و آمادگی خود را برای کمک اعلام کرده است.

خطوط هوایی ایر فرانس نیز پروازهای خود به این کشور را تا اطلاع ثانوی متوقف کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازداشت ده‌ها نفر دیگر در چندین شهر ایران؛ معترضان و حکومت مدعی وقوع تیراندازی شدند

گزارش کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل در سالگرد مرگ مهسا امینی: آزار و اذیت حکومت ایران ادامه دارد

نت بلاکس از اختلال در اتصال به اینترنت در برخی از استان‌های ایران خبر داد