Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ای‌میل‌های محرمانه کالین پاول؛ «اسرائیل ۲۰۰ موشک هسته‌ای به سوی ایران نشانه رفته است»

ای‌میل‌های محرمانه کالین پاول؛ «اسرائیل ۲۰۰ موشک هسته‌ای به سوی ایران نشانه رفته است»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ای‌میل‌های افشا شده کالین پاول، وزیر خارجه اسبق ایالات متحده آمریکا حاکی از آن است که اسرائیل ۲۰۰ کلاهک هسته‌ای دارد.

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل در یکی از این ای‌میل‌ها – که در روزهای اخیر از سوی هکرهای گروه موسوم به «دی‌سی لیک» افشا شده‌اند- آقای پاول خطاب به جفری لیدز، حامی مالی حزب دموکرات با اشاره به صحبت‌های نتانیاهو درباره برنامه هسته‌ای ایران نوشته است: «مذاکره کنندگان نمی‌توانند آنچه را که او [نتانیاهو]‌ می‌خواهد، بدهند. به هر حال ایرانی‌ها حتی در صورت دستیابی به سلاح هسته‌ای نمی‌توانند از آن استفاده کنند، آن‌ها می‌دانند که اسرائیل ۲۰۰ بمب [هسته‌ای] دارد که همگی به سوی ایران نشانه گرفته شده اند و ما [آمریکا] هزاران بمب اتمی داریم.»

سایت اینترنتی لوبلاگ این ای‌میل را منتشر کرده است.

اسرائیل موضعی مبهم درباره زرادخانه هسته‌ای خود دارد. به این معنی که این کشور از دهه‌های گذشته تا به امروز داشتن چنین سلاح‌هایی را نه انکار می‌کند و نه تائید. به گزارش تایمز اسرائیل، فدراسیون محققان آمریکا در گزارش سال ۲۰۱۴ خود، شمار سلاح‌های هسته‌ای اسرائیل را میان ۸۰ تا ۴۰۰ کلاهک‌ برآورد کرده است.

در بخش دیگری از این ای‌میل – که گفته می‌شود در تاریخ ۳ مارس سال ۲۰۱۵ و در زمان سخنرانی بنیامین نتانیاهو در کنگره ایالات متحده آمریکا فرستاد شده – آمده است: «احمدی‌نژاد هم گفته بود: “ما با یک [سلاح اتمی] چه‌ کارکنیم؟ نازش کنیم؟”… ما تنها چیزی که برای حکومت ایران اهمیت دارد، یعنی بقای رژیم را تهدید می‌کنیم. به این ترتیب چگونه ممکن است که آن‌ها حتی یک سلاح اتمی را آزمایش کنند؟»

پس از انتشار این خبر، روز شنبه یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران تملک ۲۰۰ کلاهک هسته‌ای از سوی اسرائیل را مورد تردید قرار داد. به گزارش سایت میزان منصور حقیقت‌پور در این باره گفت: «اگر این موضوع هم صحت داشته باشد که اسرائیل ۲۰۰ کلاهک هسته ای دارد که ما معتقدیم که ندارد، داشتن این کلاهک‌ها در این شرایط هیچ فایده ای ندارد زیرا شیوه جنگیدن امروز در دنیا تغییر کرده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کالین پاول، وزیر پیشین امور خارجه ایالات متحده آمریکا درگذشت

انعکاس خبر پیروزی مسعود پزشکیان در رسانه‌های اسرائیل؛ سخت‌گیری‌ها در مورد حجاب را کاهش می‌دهد؟

برآورد اطلاعاتی جدید آمریکا و اسرائیل از برنامه هسته‌ای ایران؛ آیا تهران به دنبال بمب اتم است؟