اوکراین از روسیه خواست که اجازه بدهد آتش بس در شرق اوکراین برقرار شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اوکراین از روسیه خواست که اجازه بدهد آتش بس در شرق اوکراین برقرار شود

رئیس جمهوری اوکراین گفت که روسیه باید به منظور برقراری صلح پایدار در شرق اوکراین، آتش بس در این منطقه را رعایت کند. پترو پوروشنکو، در یک نشست خبری دولت روسیه و جدایی طلبان اوکراین را مقصر نقض آتش بس در این منطقه معرفی کرد.

بر اساس توافق جدید، طرفهای درگیر در شرق اوکراین، متعهد شده اند که به مدت یک هفته خشونتها را متوقف کنند.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین گفت: «درخواستهای ما بسیار ساده است. روسیه باید آتش بس پایدار را در منطقه دونباس حاکم کند. در حالی که در ۲۴ ساعت گذشته دیدم که در حالی که به ما قول آتش بس داده شده بود، ۳۰ مورد بمباران اتفاق افتاد. از جمله شلیک خمپاره.»

توافقنامه صلح مینسک برای پایان دادن به بحران اوکراین حدود ۱۸ ماه قبل امضا شد اما این توافقنامه هیچ گاه به طور کامل به اجرا درنیامده است. در بخشی از این توافقنامه دولت اوکراین به برگزاری انتخابات در منطقه شرق این کشور ملزم شده است.

پس از این که روسیه حدود دو سال قبل کریمه را ضمیمه خاک خود کرد، درگیریهای خشونت بار بین جدایی طلبان اوکراین که از حمایت روسیه برخوردار هستند و دولت مرکزی اوکراین در مناطق شرقی این کشور آغاز شد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت: «روسیه هیچ منطقه ای را به خاک خود ضمیمه نکرد. هر آن چه که در کریمه اتفاق افتاد محصول اقدامات غیرقانونی گروهی از نیروهای سیاسی اوکراین بود که به یک کودتا منجر شد. کریمه به خواست مردم این منطقه به فدراسیون روسیه پیوست.»

پس از برقراری آتش بس، ساکنان شرق اوکراین شاهد ادامه درگیریهای پراکنده بوده اند، اما ناظران «سازمان امنیت و همکاری اروپا» که بر روند برقراری آتش بس نظارت می کنند تایید کرده اند که خشونتها نسبت به گذشته به طور قابل ملاحظه ای کاهش داشته است.

یک روز قبل و ساعاتی پس از این که دولت کیف و جدایی طلبان شرق اوکراین، با برقراری آتش بس جدید در شرق اوکراین موافقت کردند وزیران خارجه آلمان و فرانسه از این منطقه بازدید کردند.