قرارداد بزرگترین کمک نظامی آمریکا به اسراییل امضا شد

قرارداد بزرگترین کمک نظامی آمریکا به اسراییل امضا شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آمریکا و اسراییل بزرگترین توافق کمک نظامی به اسراییل را امضا کردند.

آگهی

آمریکا و اسراییل بزرگترین توافق کمک نظامی به اسراییل را امضا کردند. بر طبق این توافق، دولت آمریکا متعهد شده است که طی ۱۰ سال آینده ۳۸ میلیارد دلار در قالب بستۀ کمک نظامی به اسراییل تحویل بدهد.

سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا بهنگام امضای این قرارداد با تاکید بر اینکه این کمک نظامی بزرگترین تعهد نظامی آمریکا به یک کشور متحد است گفت: «بزرگی این کمک نظامی نشاندهندۀ اهمیت امنیت اسراییل برای آمریکاست.»

توافق نظامی مذکور در حالی به امضا می رسد که روابط باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل طی ماههای اخیر به سردی گراییده بود.

با اینحال و پس از اعطای این کمک نظامی توسط دولت آمریکا به اسراییل، نخست وزیر این کشور در یک پیام تلویزیونی با تشکر از باراک اوباما برای این توافق تاریخی گفت: «من از دوستان پرشمارمان در کنگرۀ آمریکا و مردم این کشور برای حمایت شان[از اسراییل] قدردان هستم.»

قرارداد پیشین کمک نظامی به اسراییل که در سال ۲۰۰۷ میان دو کشور به امضا رسیده بود در سال ۲۰۱۸ پایان می یابد و کنگرۀ آمریکا از دولت خواسته بود پیش از پایان سال این قرارداد را تمدید کند.

در قرارداد قبلی که در زمان جرج بوش پسر به امضا رسید رقم کمک نظامی به اسراییل ۳۷ میلیارد بود.

بر طبق گزارشی که کنگرۀ آمریکا منتشر کرده میزان کمک هایی که آمریکا از سال ۱۹۶۰ تاکنون به اسراییل ارائه کرده است بیش از ۱۲۴ میلیارد دلار برآورد می شود.

برمبنای قرارداد جدید به امضا رسیده میان دو کشور، آمریکا از این پس سالانه سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار به شکل منابع مالی و تجهیزات نظامی به اسراییل تحویل خواهد داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سکس زندانبانان زن در زندان‌های اسرائیل؛ تل‌آویو با رسوایی جدید مواجه شد

مطالعه راهبردی ارتش اسرائيل درباره تبعات امنیتی عادی‌سازی رابطه با عربستان

یک زندان‌بان زن در اسرائیل مظنون به برقراری رابطه جنسی با زندانی فلسطینی است