چهل منطقه آبی حفاظت شده در سراسر جهان ایجاد می شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
چهل منطقه آبی حفاظت شده در سراسر جهان ایجاد می شود

نمایندگان بیش از بیست کشور جهان روز پنج شنبه تصمیم گرفتند تا برای محفاظت از اقیانوس ها در برابر تغییرات اقلیمی و آلودگی ها، چهل منطقه آبی حفاظت شده در سراسر جهان ایجاد شود. این تصمیم دستاود کنفرانسی با نام «اقیانوس ما» است که روز پنجشنبه در ایالات متحده آمریکا برگزار شد.

ایجاد مناطق حفاظت شده از طریق محدود کردن تجارت ماهیگیری، حفاری و استخراج نفت و گاز و دیگر مداخلات انسانی زیان آور برای اکوسیستم اقیانوس ها عملی می شود.

در جریان این کنفرانس باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از ایجاد نخستین منطقه آبی محافظت شده کشورش در اقیانوس اطلس خبر داد؛ منطقه ای با وسعت نزدیک به ۱۳ هزار کیلومتر. او گفت: «طبیعت قابل بازگشت است اگر ما فعالیت های مخرب را متوقف کنیم. و اقیانوس ها هم می توانند بازگردند اگر ما گام های لازم در این زمینه برداریم.»

لئوناردو دی کاپریو، هنرپیشه سرشناس سینما هم در این کنفرانس حضور داشت. او با جدی خواندن خطری که متوجه محیط زیست است، خواستار اقدام جدی برای محافظت از اقیانوس ها شد. دی کاپریو گفت: «دریاها امروزه گرمترند و آلوده تر که این واقعیت موجب کاهش تولید صدفها و مرجانها و آنچیزی شده که برای حیات نیازشان داریم. تنها راه جلوگیری از این فاجعه اقدامات و راه حل های نوآورانه است که باید در اسرع وقت انجام شود.»

کشورهای حاضر در این کنفرانس در مجموع منطقه ای به وسعت ۱.۱۹ میلیون کیلومتر مربع از اقیانوس ها را بعنوان منطقه محافظت شده اعلام کردند؛ تقریبا برابر با مساحت آفریقای جنوبی.