اجرای اولین روز از توافق آتش بس در سوریه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اجرای اولین روز از توافق آتش بس در سوریه

گزارش ها از برقراری کامل توافق آتش بس در اولین روز اجرای این توافق در سوریه حکایت دارد.

گروه نظارت بر وضعیت حقوق بشر در سوریه که در لندن مستقر است، اعلام کرده که هیچ گزارشی مربوط به مرگ شهروندان در ۱۵ ساعت اولیه برقراری آتش بس در شهر حلب ارایه نشده است.

همچنین در گزارش این گروه آمده است که میزان درگیری ها به شکل چشمگیری کاهش یافته است.

همزمان برخی گزارش ها از حملات هوایی ارتش سوریه در برخی روستاهای استان حما و نیز حومه دمشق حکایت دارد اما هیچ گزارشی مبنی بر کشتار شهروندان اعلام نشده است.

ارتش سوریه اجرای آتش بس ۷ روزه را پذیرفته اما اعلام کرده در صورت هرگونه حمله یا اقدامی از سوی گروه های مخالف وارد عمل خواهد شد.

برخی گروه های مخالف دولت بشار اسد با برقراری آتش بس موافقت کرده اند اما می گویند در مورد اجرای کامل آن از سوی دولت تردید دارند.

جسی شاهین، سخنگوی استفان دی میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه گفت: «بحرانی ترین آزمون برای این طرح قابلیت ایجاد تغییر واقعی در زندگی مردم سوریه است که همچنان در این کشور زندگی می کنند. اولین دستاورد برای حامیان این طرح باید عملکرد سریع برای حمایت از بازسازی راه های دسترسی کمکهای بشردوستانه به مناطقی باشد که دسترسی به آنها بسیار مشکل است.»

دولت سوریه اعلام کرده که اجازه عبور کمکهای بشردوستانه بخصوص کمکهای ارسالی از سوی دولت ترکیه به شهر حلب را بدون هماهنگی قبلی با نیروهای ارتش سوریه و سازمان ملل متحد نخواهد داد. همزمان روسیه نیز اعلام کرده است نیروهای خود را در طول مسیرهای مهم دسترسی به شهر حلب مستقر می کند.

تخمین زده می شود که حدود ۲۵۰ هزار نفر در مناطق شرقی این شهر که در اختیار نیروهای مخالف بشار اسد است، ساکن باشند.