شورای نگهبان مصوبه مجلس درباره محدودیت زمانی نظارت بر صلاحیت نامزدهای انتخاباتی را رد کرد

شورای نگهبان مصوبه مجلس درباره محدودیت زمانی نظارت بر صلاحیت نامزدهای انتخاباتی را رد کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شورای نگهبان قانون اساسی ایران مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره محدودیت صلاحیت شورای نگهبان برای اظهار نظر راجع به صلاحیت نامزدهای انتخاباتی مجلس تا پیش از برگزاری انتخابات را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا عباس‌علی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان مصوبه مجلس درباره طرح استفساریه ماده ۷۳ و تبصره ۳ ماده ۵۲ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را مغایر با اصل ۹۹ قانون اساسی دانست و گفت: «این طرح به دلیل محدود کردن حق اظهار نظر شورای نگهبان درباره صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس رد شد.»

مجلس شورای اسلامی ایران روز چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵، تصویب کرده بود که شورای نگهبان نمی تواند بعد از یکبار اعلام نظر قطعی درباره صلاحیت یک نامزد انتخابات و پس از آنکه آن نامزد در یک انتخابات سالم به رای مردم انتخاب شد، اظهارنظر مجدد کند.

علی مطهری نایب رئیس مجلس، پس از تصویب استفساریه قانون انتخابات گفته بود که تصویب این قانون قدم بزرگی از سوی مجلس است و می‌تواند در وضعیت مینوخالقی، نامزد منتخب اصفهان که صلاحیت او پس از انتخابات از سوی شورای نگهبان رد شد، تغییر ایجاد کند. وی همچنین پیشبینی کرده بود که در صورت رد این مصوبه از سوی شورای نگهبان، اختلاف به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا ۲۰ هواپیما در امتداد آسمان ایران از مسیر خود منحرف شدند؟

هم‌پیمانی با قدرت‌های نوظهور اقتصادی؛ عضویت در بریکس چه دستاوردی برای ایران دارد؟

سازمان ملل خطاب به ایران: قانون تحقیرآمیز و سرکوب‌کننده عفاف و حجاب را لغو کنید