Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دیده بان حقوق بشر: یک سوم دختران در نپال قربانی ازدواج در کودکی اند

دیده بان حقوق بشر: یک سوم دختران در نپال قربانی ازدواج در کودکی اند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیده بان حقوق بشر روز پنجشنبه با انتشار گزارشی درباره ازدواج کودکان در نپال هشدار داد و تاکید کرد که دولت نپال اقدامات کافی برای پایان دادن به ازدواج کودکان انجام نداده…

آگهی

دیده بان حقوق بشر روز پنجشنبه با انتشار گزارشی درباره ازدواج کودکان در نپال هشدار داد و تاکید کرد که دولت نپال اقدامات کافی برای پایان دادن به ازدواج کودکان انجام نداده است. این سازمان از نپال خواسته است که مبارزه علیه ازدواج کودکان را تشدید کند. در این کشور هیمالیایی از هر سه دختر، یکی پیش از رسیدن به ۱۸ سال ازدواج می کند.

هدر بار، پژوهشگر ارشد دیده بان حقوق بشر می گوید: «کودکان زیادی از جمله دختر و پسر در نپال، آینده شان بخاطر ازدواج در کودکی دزیده شده است. دولت نپال وعده اصلاحات داده است اما در شهرها و روستاهای سراسر کشور هیچ چیز تغییر نکرده است.»

دیده بان حقوق بشر در گزارش ۱۱۸ صفحه ای خود با عنوان «دوران بازی و آواز خواندن ما: ازدواج کودکان در نپال» بر شاخص های اقتصادی اجتماعی ایی که باعث ترویج ازدواج کودکان شده تاکید کرده است.

نپال سومین نرخ بالای ازدواج کودکان را در آسیا دارد. ۳۷ درصد دختران و ۱۱ درصد پسران در نپال قبل از ۱۸ سالگی ازدواج کرده اند. با اینکه گزارش ها از کاهش آمار ازدواج کودکان حکایت دارد با این حال نگرانی از بازگشت روند ازدواج کودکان در نپال هنوز جدی است.

اگر چه دیده بان حقوق بشر بیشتر از کودکانی که بر خلاف اراده شان وادار به ازدواج می کنند سخن گفته اما با مواردی از ازدواج عاشقانه کودکان و یا ازدواج برای فرار از فقر و سوء رفتار خانواده ها مواجه شده است.

ازدواج قبل از ۲۰ سالگی بر اساس قانون در نپال ممنوع است اما این قانون بندرت اجرا می شود. دولت نپال که پیشتر وعده داده بود به ازدواج کودکان پیش از سن قانونی تا سال ۲۰۲۰ پایان دهد بتازگی این مهلت را تا سال ۲۰۳۰ تمدید کرده است.

دیده بان حقوق بشر با ۱۴۹ نفر در سراسر نپال از جمله ۱۰۴ کودک یا جوانی که در کودکی ازدواج کرده اند مصاحبه کرده است. آنها از اقوام، مذاهب و کاست های متفاوتی هستند اما اکثریت آنها به کالیت های نپال ( فقیرترین کاست در نپال) یا گروه بومیان تعلق دارند. دیده بان حقوق بشر همچنین با بسیاری از فعالان مدنی، مسئولان بخش خدمات از جمله بهداشت و سلامت، آموزگاران، پلیس و متخصصان در این زمینه مصاحبه کرده است.

ازدواج کودکان از سال ۱۹۶۳ در نپال ممنوع شده است اما دیده بان حقوق بشر در گزارشش می گوید که بندرت پلیس مانع ازدواج کودکان شده و تقریبا هیچ شکایتی در زمینه مطرح نشده است. مقامات دولتی برغم مجرمانه بودن ازدواج کودکان بر اساس قانون نپال، بطور رسمی ازدواج کودکان را ثبت می کنند.

از نظر دیده بان حقوق بشر فقر، عدم دسترسی به آموزش، فشار اجتماعی و اعمال رسم جهیزیه از جمله عواملی هستند که کودکان را به سمت ازدواج می کشاند.همچنین محققان این گزارش از افزایش هشدار آمیز «ازدواج عاشقانه» و داوطلبانه کودکان در ۱۲ یا ۱۳ سالگی خبر می دهد که کودکان همانند راه حلی برای جلوگیری از مورد سوء استفاده قرار گرفتن در خانه و همچنین جلوگیری از ازدواج اجباری انتخاب می کنند.

بر اساس این گزارش فشارهای اجتماعی برای ازدواج دختران از شروع قاعدگی نه تنها برای بسیاری از گروههای اجتماعی قابل قبول که توصیه می شود. عدم دسترسی به اطلاعاتی درباره سلامت جنسی و باروری از جمله لوازم ضد حاملگی، کودکان را در خطر ازدواج اجباری قرار می دهد زیرا کودکان از بارداری خارج از ازدواج هراس دارند و در جامعه تصویر بسیار منفی ایی دارد.

بسیاری از کسانی که در این گزارش با آنها مصاحبه شده و در دوران کودکی ازدواج کرده اند می گویند که از خشونت و بویژه خشونت جنسی رنج برده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از زنان و مردان بدنساز در مسابقات قهرمانی آسیا در نپال

رقص و آواز در شالیزارها؛ کشاورزان نپالی در گل و لای غلط می‌زنند و شادی می‌کنند

زمین‌لرزه نسبتا شدید نپال؛ مقامات نگران افزایش شمار قربانیان هستند