پارلمان گابن علیرغم شورش های خیابانی کار خود را آغاز کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پارلمان گابن علیرغم شورش های خیابانی کار خود را آغاز کرد

پارلمان گابن نخستین جلسۀ خود را پس از آغاز دورۀ دوم ریاست جمهوری علی بونگو در حالی آغاز کرد که اعتراضات خیابانی در این کشور همچنان ادامه دارد.

این شورش های خیابانی که پس از اعلام نتایج و تایید پیروزی علی بونگو به ریاست جمهوری توسط کمیسیون انتخابات این کشور شدت گرفته تاکنون منجر به مرگ چند نفر شده و وزیر دادگستری گابن نیز استعفا کرده است.

اتحادیۀ آفریقا برای اعزام یک هیئت بررسی نتایج به گابن اعلام آمادگی کرده و اتحادیۀ اروپا بهمراه فرانسه خواستار بازشماری آرا شده است.

مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه روز سه شنبه در این باره در مصاحبه ای با رادیو و تلویزیون لوکزامبورگ گفت: «بحث ها و شک هایی در این باره وجود دارد. ناظران اروپایی که در گابن برای نظارت در این انتخابات حضور دارند در مورد در مورد نحوۀ انتخابات انتقادهایی را مطرح کرده اند. عقل در این میان به شمارش دوبارۀ آرا حکم می کند.»

ژان پینگ رهبر مخالفان علی بونگو و کمیسیون انتخاباتی را به تقلب متهم می کند. وی روز سه شنبه بار دیگر با تاکید بر اینکه پیروز این انتخابات بوده است، در بیانیه ای اتهام وارده از سوی رقیب خود در مورد دعوت از مردم برای اعتصاب سراسری را رد کرد.

نامزد مخالفان تا روز هشتم سپتامبر فرصت دارد شکایت خود در اعتراض به این نتایج را به ثبت برساند.