بر شمار کلاه آبی ها در سودان جنوبی افزوده می شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بر شمار کلاه آبی ها در سودان جنوبی افزوده می شود

دولت سودان جنوبی روز یکشنبه با افزایش نیروهای کلاه آبی حافظ صلح سازمان ملل در این کشور موافقت کرد. این خبر در دیدار سامانتا پاور، نمایندۀ آمریکا در سازمان ملل و سالوا کیر، رئیس جمهوری سودان جنوبی اعلام شد.

نمایندۀ آمریکا در سازمان ملل بهنگام اعلام این خبر گفت: « آنچه که اکنون باید صورت بگیرد عملی کردن این تعهد در چنین سطح بالایی است. شورای امنیت سازمان ملل از اینکه به چه چیزهایی نیاز هست و هدف از این اقدام چیست کاملا روشن و شفاف بوده دولت نیز از این توافق استقبال کرده است. ما حالا باید خیلی سریع عمل کنیم چرا که همانطور که همه می دانیم مردم در نقاط مختلف این کشور واقعا آسیب پذیر هستند.»

سازمان ملل متحد روز دوازدهم اوت با استقرار شمار بیشتری از نیروهای حافظ صلح در سودان جنوبی موافقت کرد. نبردها میان نیروهای ریک ماچار، رهبر شورشیان و نیروهای وفادار به رئیس جمهوری سودان جنوبی در ماه ژوییه موجب مرگ صدها نفر و مهاجرت اجباری هزاران شهروند این کشور شده و بر ناامنی ها در این منطقه افزوده است.

بنا بر این توافق دست کم ۴۰۰۰ نفر به نیروهای کلاه آبی سازمان ملل در این کشور اضافه خواهند شد. در حال حاضر ۱۳۰۰ نیروی حافظ صلح در سودان جنوبی حضور دارند.