Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ترکیه: مرز خود با سوریه را از حضور داعش پاک کرده ایم

ترکیه: مرز خود با سوریه را از حضور داعش پاک کرده ایم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مقامات ترکیه می گویند توانسته اند مرزهای خود با سوریه را کاملا از وجود اعضای داعش پاک کنند.

آگهی

مقامات ترکیه می گویند توانسته اند مرزهای خود با سوریه را کاملا از وجود اعضای داعش پاک کنند. همزمان با اعلام این خبر بن علی ایلدیریم، نخست وزیر ترکیه از ادامۀ ساخت دیواری برای جلوگیری از تردد گروههای تروریستی میان دو کشور به طول ۹۱ کیلومتر خبر داده است. این دیوار در فاصلۀ میان شهرهای سوروچ تا قارقامیش ساخته می شود.

نخست وزیر ترکیه می گوید این منطقه از شهر «اعزاز» تا «جرابلس» در خاک سوریه کاملا امن شده و عاری از نیروهیا تروریستی داعش است. دیده بان حقوق بشر سوریه نیز تاکید می کند نیروهای داعش پایگاههای خود را در مناطق مرزی ترکیه کاملا از دست داده اند.

ترکیه از روز بیست و چهارم نیروهای نظامی خود را وارد شمال سوریه کرده و هدف از این عملیات را حمایت از ارتش آزادی سوریه در مقابل داعش و عقب راندن یگان های مدافع خلق تا شرق فرات عنوان کرده است. به گفتۀ ارتش ترکیه، در ادامۀ همین عملیات نظامی، روز یکشنبه نیروهای ارتش آزاد سوریه با پشتیبانی تانک های ترکیه توانسته اند چند روستا را در شمال سوریه از تصرف داعش درآوردند.

به گزارش دیده بان حقوق بشر، دو روستای الرای و سجور توسط نیروهای گروه نورالدین زنگی آزاد شده و اعضای داعش مجبور به فرار از این دو روستا شده اند.

ادامۀ تحرکات نظامی ترکیه در شمال سوریه با واکنش هایی از سوی کشورهایی نظیر آمریکا و روسیه روبرو شده است. آمریکا که از حامیان نیروهای دموکراتیک سوریه است امیدوار است ترکیه به این مداخلۀ نظامی پایان بدهد.

در همین رابطه جان کری، وزیر خارجۀ آمریکا از دیدار خود با مقامات روسیه خبر داد و گفت: «ما امشب طرح های مختلفی را بررسی خواهیم کرد و چند موضوع مهم را مورد نظر قرار خواهیم داد تا بتوانیم روشن تر به روی گزینه هایی که داریم متمرکز شویم. فکر می کنم کارهای مهم و عاقلانه ای هست که می توان انجام داد. همیشه گفته ام و تکرار می کنم که ما نمی خواهیم شتابزده عمل کنیم و دست به کاری بزنیم که ناشی از یک فرصت قانونی نباشد و خودمان را راضی به کاری کنیم که کمتر از چیزی باشد که تاکنون برای حل این مشکل انجام شده است.»

روسیه چندی پیش از نزدیک شدن به یک توافق برای اقدام مشترک با آمریکا در سوریه خبر داده بود. به موازات ادامۀ گفت و گوها میان دو کشور و تداوم مداخلۀ نظامی ترکیه در شمال سوریه، نبردها در شهر حلب نیز ادامه دارد و نیروهای دولتی با حمایت جنگنده های روسیه توانسته اند در منطقۀ راموسه در جنوبغربی این استان پیشروی کنند.

به گزارش منابع خبری، نیروهای دولتی توانسته اند یک پایگاه نظامی و مدرسۀ تیراندازی وابسته به نیروی هوایی را از دست گروههای مسلح خارج کنند و بخش هایی را که در اختیار نیروهای شبه نظامی ائتلاف ضد دولتی است به محاصرۀ خود درآورند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۶ شبه‌نظامی طرفدار ایران در حملات اسرائیل به سوریه کشته شدند

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق

انفجار مرگبار در منطقه تحت کنترل طرفداران ترکیه؛ خودروی بمب‌گذاری شده در بازاری در شمال سوریه ترکید