اوباما: توافقنامه تغییرات اقلیمی پاریس، نقطه عطفی برای زمین خواهد بود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اوباما: توافقنامه تغییرات اقلیمی پاریس، نقطه عطفی برای زمین خواهد بود

روسای جمهوری چین و آمریکا در نشستی اعلام کردند که کشورهایشان توافقنامه پاریس درباره تغییرات اقلیمی را تصویب کرده اند. شی جین پینگ و باراک اوباما در حضور بان کی مون در چین گفتند که کشورهایشان نسبت به بندهای توافقنامه پاریس متعهد خواهند بود.

با توجه به این که چین و آمریکا بزرگترین تولیدکنندگان گاز دی اکسید کربن هستند، تصویب این توافقنامه در این دو کشور گام بلندی برای اجرای بندهای توافقنامه پاریس محسوب می شود.

باراک اوباما گفت: «حالا باور دارم که توافقنامه پاریس نقطه عطفی برای کره زمین خواهد بود. به نظر من تاریخ تلاش امروز ما را به اقدامی محوری ارزیابی خواهد کرد. چنین توافقی از سوی دو اقتصاد بزرگ که دو آلوده کننده بزرگ زمین هستند، به بقیه کشورهای جهان نسبت به تاثیرگذاربودن توافقنامه پاریس برای رسیدن به جهانی با دی اکسید کربن کمتر، اطمینان خاطر می دهد.»

حدود ۹ ماه قبل نمایندگان ۱۹۵ کشور جهان در نشست پاریس برای اولین بار به توافقی جامع برای مواجهه با مشکلات تغییرات اقلیمی دست پیدا کردند. از جمله مهم ترین بندهای این توافقنامه، این بود که کشورها متعهد شدند که متوسط درجه حرارت زمین بیش از ۲ درجه سانتیگراد در سال افزایش پیدا نکند.

این توافقنامه درصورتی اجرایی می شود که در دست کم ۵۵ کشوری که ۵۵ درصد گاز دی اکسید کربن جهان را تولید می کنند تصویب شود. دی اکسید کربن یکی از اصلی ترین عوامل تاثیرگذار بر تغییرات اقلیمی است.

حاضران در نشست پاریس ابراز امیدواری کردند که این نشست بر خلاف نشست هفت سال قبل در کپنهاگ، منجر به ایجاد یک برنامه اجرایی قابل قبول توسط کشورها بشود.