تظاهرات همزمان هواداران و مخالفان دولت ونزوئلا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تظاهرات همزمان هواداران و مخالفان دولت ونزوئلا

صدها هزار نفر از مخالفان نیکولاس مادورو، رییس جمهوری ونزوئلا روز پنجشنبه در اعتراض به سیاست های دولت در کاراکاس، پایتخت این کشور تظاهرات کردند. مخالفان خواستار برگزاری همه پرسی برای برکناری آقای مادورو از قدرت شدند. تظاهرکنندگان همچنین از دولت خواستند تعدادی از رهبران مخالف که دستگیر شده اند را آزاد کند.

این بزرگترین راهپیمایی ضد دولتی ونزوئلا در یک دهه گذشته است. به گفته مخالفان رییس جمهوری ونزوئلا، بیش از یک میلیون نفر در تظاهرات ضد دولتی شرکت کردند. در مقابل آقای مادورو این شمار را بین ۲۵ تا ۳۰ هزار نفر عنوان کرده است.

ژزوس تورآلبا، از رهبران اپوزیسیون می گوید: «امروز مرحله نهایی آغاز مبارزه ما است. مردم ونزوئلا بسیج و هم قسم شده اند تا زمان برقراری دموکراسی، برگزاری انتخابات صلح آمیز و تغییر قانون اساسی به استفاده از حق قانونی اعتراض مسالمت آمیز ادامه دهند.»

همزمان، هواداران رییس جمهوری ونزوئلا با برگزاری راهپیمایی به تظاهرات مخالفان واکنش نشان دادند. آقای مادورو که در این تظاهرات شرکت کرده بود گفت: «ما اعضای بلندپایه یک گروه راست را که می خواستند کودتا کنند و برنامه هایی برای بمب گذاری داشتند و قصد داشتند به مردم خودشان حمله کنند دستگیر کردیم.»

با اینکه میان دو طرف درگیری های پراکنده ای روی داد اما خشونت ها با حضور نیروهای امنیتی به سرعت پایان یافت.