زندگی سیاسی اسلام کریم اف؛ از حزب کمونیست شوروی تا اتحاد با آمریکا

زندگی سیاسی اسلام کریم اف؛ از حزب کمونیست شوروی تا اتحاد با آمریکا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اسلام کریم اف در سال ۱۹۳۸ در سمرقند چشم به جهان گشود و بیش از ربع قرن بر ازبکستان حکومت کرد.

آگهی

اسلام کریم اف در سال ۱۹۳۸ در سمرقند چشم به جهان گشود و بیش از ربع قرن بر ازبکستان حکومت کرد. او پله های ترقی را در حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی سابق طی نمود. به دنبال فروپاشی شوروی سابق، او در هر دوره از انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان برای مدتی طولانی به این سمت انتخاب شد. رای کسب شده از سوی او همچون میزان مشارکت در انتخابات در هر دوره بالا اعلام شد. او تنها رئیس جمهور ازبکستان از زمان استقلال این کشور در سال ۱۹۹۱ میلادی محسوب می شود.

ازبکستان به عنوان یکی از متحدان راهبردی ایالات متحده آمریکا در پایان سال ۲۰۰۱ و پس از حوادث ۱۱ سپتامبر به واشنگتن اجازه داد از پایگاه های هوایی اش برای جنگ در افغانستان استفاده کند.

از سوی دیگر رئیس جمهوری ازبکستان به بهانه مبارزه با تروریسم سرکوب گسترده ای را در کشورش سازمان داد. روز ۱۳ مه سال ۲۰۰۵ میلادی نیروهای دولتی تحت فرمان اسلام کریم اف اقدام به تیراندازی به سوی معترضان در شهر اندیجان کردند. در حالی که دولت ازبکستان شمار کشته شدگان در آن روز را ۱۸۷ نفر اعلام می کند، فعالان حقوق بشر از کشته شدن بیش از ۳۰۰ تن سخن می گویند.

اسلام کریم اف در ماه مارس سال ۲۰۱۵ میلادی با کسب بیش از ۹۰ درصد آرا برای یک دوره پنج ساله دیگر به عنوان رئیس جمهور ازبکستان انتخاب شد. نتیجه این انتخابات به دلیل عدم حضور مخالفان واقعی دولت ازبکستان، غیر منتظره نبود. ناظران کشورهای غربی از وجود تخلفات گسترده در این انتخابات خبر داده بودند.

اسلام کریم اف از سوی سازمان های غیر دولتی علاوه بر برگزاری انتخابات نمایشی و دستگیری مخالفان، متهم به صدور اجازه شکنجه در این کشور ۳۰ میلیون نفری نیز شده بود.

روز ۲۷ اوت سال ۲۰۱۶ میلادی اسلام کریم اف به دنبال خونریزی مغزی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بستری شد. اکنون با مرگ رئیس جمهور ازبکستان که با مشت آهنین بر کشورش حکومت کرده بود، سوالات جدی در مورد جانشینی او به وجود آمده است. با اطمینان می توان گفت که مقامات ازبکستان در موقعیتی قرار گرفته اند که در تاریخ این کشور بی سابقه محسوب می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهوری ازبکستان درگذشت

جسد زن جوان فرانسوی که به دنبال «شکار ارواح» بود در کلیسای متروکه‌ای در ایتالیا پیدا شد

شمار قربانیان زمین لرزه ۷.۴ ریشتری تایوان افزایش یافت؛ ۵۰ کارگر مفقود هستند